Är det dags även för din kommun att ta över stafettpinnen för de globala målen?
29 juni, 2018 / Pressmeddelanden

FN-förbundet i Almedalen: En stafettpinne för de globala målen

Med en stafettpinne i 17 färger uppmärksammar Svenska FN-förbundet företag och politiker på Agenda 2030 och de globala målen under Almedalsveckan. Den 4 juli presenterar FN-förbundet tillsammans med Aktuell Hållbarhet en Novus-undersökning om svenska företags hållbarhetsarbete. Dessutom blir det politikerutfrågningar och samtal på videolänk med FN-ambassadör Olof Skoog.

Svenska FN-förbundet har låtit Novus göra en enkät bland små och medelstora företag i Sverige om deras arbete med hållbarhetsfrågor. Undersökningen visar ett stort engagemang för Agenda 2030 med de 17 globala målen. Samtidigt behövs kunskap och resurser för att komma vidare. Svenska FN-förbundet presenterar undersökningen vid seminariet ”Bolagen och Agenda 2030” den 4 juli. Panelen består av företag som arbetar aktivt med hållbarhetsfrågor. Dessutom deltar näringslivsminister Mikael Dambergs statssekreterare Stina Billinger och organisationen Företagarna.

Tid: onsdag den 4 juli kl 17.15

Plats: Aktuell Hållbarhet, Gotlands museum på Strandvägen 14

Vid seminariet överlämnar FN-förbundet några av de stafettpinnar som ges till företag och politiker under Almedalsveckan för att uppmuntra till stärkt engagemang för de globala målen.

Svenska FN-förbundets företrädare i Almedalen är tillgängliga för samtal och ytterligare programpunkter. Kontaktpersoner:

Petra Hallebrant, generalsekreterare, telefon 072-963 73 32
Karin Johansson, handläggare för utvecklingsfrågor, telefon 073-391 65 33

FN-förbundets undersökning om företagen och Agenda 2030 (pdf)

FN-förbundets program i Almedalen 2018

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer

Trettio år efter Peking: Flickors rättigheter i fokus

04 februari, 2025 / Nyheter

FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.

Läs mer