17 februari, 2015 / Nyheter

Våldet mot flickors utbildning ökar

I en ny rapport visar FN:s MR-kontor hur våldet mot flickor och kvinnors utbildning ökar. Under ett år skedde över 3 600 attacker på skolor, lärare och elever. Utbildning är en mänsklig rättighet som alla ska ha tillgång till, men så ser inte verkligheten ut.

Flickor fortsätter att bli nekade utbildning vilket är resultatet av kulturella och sociala normer som bevarar skadliga stereotyper om kvinnorollen i samhället. Våld och diskriminering utanför och i skolorna bidrar till att många flickor slutar sin utbildning.

Rapporten visar hur flickor och kvinnliga lärare blir måltavlor, både när de rör sig till och från skolorna, men också i skolorna. I Nigera har extremistgruppen Boko Haram kidnappat flickor och hotat och trakasserat lärare på olika skolor. Könsrelaterat våld och sexuella övergrepp är vanligt bland annat i Demokratiska Republiken Kongo.

Attacker mot skolor är vanliga i områden där skeva uppfattningar om kvinnors roll i samhället är vanliga, liksom i områden där barnäktenskap, trafficking och könsrelaterat våld är vanligt. Arbetet för flickors rätt till utbildning är viktigare än på länge. Tillgång till utbildning är viktigt, men också att förändra attityder och normer kring kvinnorollen. Samtidigt måste vi arbeta med att jämna ut orättvisor och stärka kvinnor i deras sociala, kulturella och politiska liv.

I projektet Flicka arbetar Svenska FN-förbundet för flickors rätt att gå i skolan. Genom att stödja FN-förbundets projekt kan vi ge världens flickor en bättre chans. Sms:a ”Flicka” till 72 909 så skänker du 50 kronor. Tack för ditt stöd!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer