Ett 50-tal föreläsningar i hela landet och seminarium i FN-högkvarteret om FN:s arbete i Demokratiska republiken Kongo – Svenska FN-förbundet genomför just nu ett program om Sveriges plats i säkerhetsrådet.
Sveriges plats i FN:s säkerhetsråd ger tillfälle att bredda diskussionen om det svenska FN-medlemskapet. Därför genomför nu Svenska FN-förbundet med stöd av Utrikesdepartementet en särskild satsning på aktiviteter kopplade till säkerhetsrådet. Programmet omfattar föreläsningar i hela landet och seminarier i New York och Haag.
På onsdag den 6 december arrangerar förbundet tillsammans med FN-förbundens världsfederation WFUNA ett seminarium i New York om FN:s arbete i Demokratiska republiken Kongo. FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic inleder och därefter följer en paneldiskussion mellan företrädare för USA:s representation i FN, FN:s avdelning för fredsfrämjande, Human Rights Watch och Cissa Wa Numbe, generalsekreterare i Demokratiska republiken Kongo, som kommer direkt från ett besök i Sverige. Hela seminariet kan nu ses på UN Web TV.
FN-förbundet har inom ramen för säkerhetsrådsprogrammet samlat in åsikter från ungdomar i hela landet. Ungdomar från landets FN-skolor besöker den 14 december UD för att lämna över åsikterna och diskutera det svenska rådsmedlemskapet.
Ronneby, Skövde och Umeå hör till de städer som får besök av Svenska FN-förbundet under december. Hela programmet finns på https://fn.se/event_category/sverige-i-sakerhetsradet/.
12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer21 februari, 2025 / Nyheter
Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer