Ungdomar i Guria, Georgien, deltar i föreläsning. Foto: FN-förbundet i Georgien.
29 april, 2022 / Nyheter

Så slår biståndsnedskärningarna

Färre insatser för demokrati, mänskliga rättigheter, jämställdhet och ungas inflytande – och i värsta fall ännu fler flyktingkatastrofer. FN-förbundets samarbeten med systerförbund i andra länder och många andra projekt hotas om planerna på nedskärningar i biståndet blir verklighet.

Regeringens besked i vårändringspropositionen att biståndet skärs ned med närmare 10 miljarder kronor för att finansiera mottagandet av flyktingar från Ukraina har väckt ilska och oro. Världens fattiga ska inte behöva betala för Putins krig, menar kritikerna som bland annat pekar på att etablerade samarbeten mellan svenska organisationer och organisationer i omvärlden kan komma att stoppas. Det påverkar i sin tur Sveriges anseende som långsiktig och pålitlig samarbetspartner. Framför allt slår det mot förutsättningarna för människor i låg- och medelinkomstländer att förbättra sin levnadssituation.

Till de många biståndsprojekt som riskerar att påverkas hör FN-förbundets samarbeten med systerförbund i andra länder. På en rad områden arbetar världens FN-förbund med stöd från Sverige för demokrati, mänskliga rättigheter, jämställdhet, klimatet och ungas villkor. Resultaten är goda och leder till långsiktiga förändringar..

FN-förbundet i Armenien engagerar och stärker unga i arbetet mot ojämlikhet, arbetslöshet och ungdomars brist på inflytande. Ungdomarna i FN-förbundet har påverkat det lokala beslutsfattandet i Armenien genom sin vilja och entusiasm för samhällsförändring. FN-förbundet i Georgien stärker engagemanget i civilsamhället med särskilt fokus på unga och utmaningar som ojämlikhet samt spridning av desinformation och anti-västerländsk propaganda. Dessutom bidrar förbundet till att fattiga ungdomar på landsbygden får tillgång till utbildning. I Tanzania stärker FN-förbundet civilsamhällets och beslutsfattares engagemang för Agenda 2030 och de globala målen, bland annat genom samarbete med parlamentariker och regionala beslutsfattare. På jämställdhetsområdet har FN-förbundet i Tanzania bidragit till att grundskole- och gymnasielever som avbryter sin utbildning till följd av graviditet nu åter ges möjlighet att fortsätta sina studier.

Svenska biståndsorganisationer har varnat för att sänkta nivåer och ambitioner för det internationella utvecklingssamarbetet riskerar att permanentas i en tid då behoven efter pandemin och kriget i Ukraina är större än någonsin. I värsta fall kan slopade biståndsinsatser leda till ännu fler flyktingkatastrofer.

Migrationsverket la nyligen fram en reviderad prognos som talar om betydligt färre flyktingar från Ukraina än vad som tidigare förutspåtts. Det gör att omkring 4 miljarder kronor av det aviserade utgiftstaket skulle kunna frigöras och att biståndet därmed kan fortsätta att främja utveckling i omvärlden.

Sveriges avtal och samarbeten med en rad FN-organisationer påverkas än så länge inte av nedskärningarna eftersom medlen till dessa har utbetalats för 2022. Också det humanitära biståndet – i vardagligt tal katastrofbiståndet – undantas liksom det mesta av biståndet till Afrika. Sida har fått regeringens uppdrag att utreda konsekvenser av neddragningarna.

Läs mer om Svenska FN-förbundets internationella program.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer