FN-familjen uppmärksammade FN:s 70-årsdag genom att anordna en programdag på Stockholms universitet den 22 oktober. Det bjöds på frukost, lunchmacka och totalt sex olika seminarier för både studenter och allmänheten.
Svenska FN-förbundet höll i en av programpunkterna, Climate change – the biggest threat to sustainable development? What will happen in Paris? där Jacques Lapouge, Frankrikes ambassadör i Sverige och Marcus Carson, forskare vid Stockholm Environment Institute (SEI), gav sina perspektiv på klimatförändringarna. De menade att det idag finns ett globalt intresse och ett ansvar för att nå en internationell överenskommelse. Många utmaningar kvarstår dock inför konferensen i Paris (läs mer om den här) och ambassadören markerade att arbetet måste fortsätta även efter Paris. Publiken fick ett medskick om att minska sin användning av fossila bränslen!
Andra ämnen som berördes under dagen var exempelvis pressfrihet i relation till mänskliga rättigheter, vikten av jämställdhet för både män och kvinnor samt kvinnors roll som fredsbyggare i konfliktsituationer.
Är du intresserad av våra kommande arrangemang? Se vår kalender!
Aase Smedler, UN Women Sverige och Rut Feuk, Plan Sverige diskuterar det praktiska arbetet med MR-konventioner.
Moderator Mats Djurberg, Unesco med Kerstin Lundell och Mesfin Negash, journalister från Sverige och Etiopien.
Tomas Agnemo från Män för jämställdhet pratar om hur viktigt jämställdhet är för både män och kvinnor.
Jacques Lapouge, Frankrikes ambassadör i Sverige och Marcus Carson, forskare vid Stockholm Environment Institute (SEI), gav sina perspektiv på klimatförändringarna.
Statssekreterare Annika Söder pratar om kvinnors roll som fredsbyggare i konfliktsituationer.
Karolina Lindholm Billing från UNHCR informerade om flyktingkrisen i Europa.
FN-familjen spred information och svarade på frågor under dagen.
12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer21 februari, 2025 / Nyheter
Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer