9 juni, 2015 / Nyheter

Prisbelönad svensk app lanseras globalt

Svenska FN-förbundet lanserar sin prisbelönta app Världskoll globalt under namnet World Matters. Appen gör det möjligt för spelare över hela jordklotet att tävla om vem som kan mest om läget i världen.

Läget i världen är mycket bättre än de flesta tror och många känner inte till de globala utvecklingsframsteg som skett under de senaste årtiondena. För att utmana människors fördomar om världen lanserar nu Svenska FN-förbundet sin prisbelönta app Världskoll globalt under namnet World Matters.

Appen ger spelare möjligheten att utmana sig själv eller andra i ett frågespel om vem som kan mest om läget i världen. Appen har vunnit första pris i Swedish Learning Awards och laddas ner kostnadsfritt till Android- eller iOS-enheter.

– Många svenskar känner inte till den positiva utveckling som skett i världen de senaste åren, men hur är det i andra länder? Den globala lanseringen av appen ger människor över hela världen möjlighet att utmana varandra och se vem som kan mest om läget i världen, säger Linda Nordin, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Hur mycket har den extrema fattigdomen i världen minskat sedan 1990-talet? Och lever människor längre i Storbritannien än i Singapore? Ladda ner Världskoll till Android eller iOS och testa din kunskap om världen!

Ladda ner World Matters på www.worldmatters.org!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UTBILDNING FÖR NYA ORDFÖRANDEN I FN-ROLLSPEL

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer