4 april, 2014 / Nyheter

Minröjning i Kambodja skapar trygghet och utveckling

 I januari 2017 flyttade Svenska FN-förbundet insamlingsverksamheten från Insamlingsstiftelsen FN-fonden till Svenska FN-förbundet. Det innebär att projekten nu stöds via 90-kontonummer: PG 90 05 63-8. I februari 2017 bytte även insamlingsverksamheten swish-nummer, nytt nummer är 9005638. 

FN beräknar att 10 000 människor skadas eller dödas av minor varje år. Genom projektet Minor stödjer Svenska FN-förbundet genom insamlingsstiftelsen FN-fonden, FN:s humanitära arbete för minröjning och hjälp till människor som skadats av minor. Just nu samarbetar FN-förbundet med det nationella minröjningscentrat CMAC i Kambodja som arbetar med att röja minor, sprida information och hjälpa mindrabbade i landet.

Pen Savern är 60 år gammal och bor i byn Santepheap, beläget i Banteay Meanchey-provinsen i nordvästra Kambodja. För 15 år sedan trampande hon på en mina då hon brukade jorden utanför sitt hem. Detta ledde till att hon förlorade sitt högra ben och hon kunde inte längre arbeta på sin åkermark av rädsla för fler minor. För att hitta ett sätt att försörja sig själv och sin familj flyttade Pen till byn Santepheap.

Väl i Santepheap möttes Pen och hennes familj av en fortsatt osäker vardag. ”När jag först kom hit var varje dag en utmaning, det fanns minor och explosivt artilleri utspritt över hela byn. Jag jagades av smärtsamma berättelser från såväl minoffer som från min egen familj och läget var så allvarligt att vi knappt vågade vistas utomhus”, berättar Pen.

Ett år efter att Pen och hennes familj bosatt sig i Santepheap inledde CMAC, med stöd från Svenska FN-förbundet, minröjningsarbete i byn. Arbetet har gett goda resultat och gjort tillvaron lättare för Pen och hennes familj. ”Nu när det inte längre finns några minor i vårt område har vi kunnat odla ris igen och kan försörja oss långsiktigt. Vi har köpt ett större hus och utökat vårt jordbruk. Barnen går i skolan och kan leka utomhus utan att vi behöver oroa oss för att de ska trampa på några landminor”, berättar Pen och tillägger att hon önskar att det fortsatta arbetet avlägsnar alla existerande minor i Kambodja.

Foto: Prak Sokhon/CMAC

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer