23 maj, 2018 / Nyheter

Mänskliga rättigheter under attack

Tjugofem år efter världskonferensen i Wien varnar FN:s högkommissarie för att mänskliga rättigheter hotas i hela världen.

Vid en internationell konferens i Wien 1993 antog 171 stater en deklaration och handlingsplan för mänskliga rättigheter. Konferensen var också startskottet för FN:s kontor för mänskliga rättigheter och sågs som en milstolpe i det globala arbetet för stärkta mänskliga rättigheter efter kalla kriget.

Hjärta världen inför val 2018

Just nu pågår en uppföljningskonferens i Wien. Där är tongångarna mindre optimistiska. I ett tal på tisdagen sa FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter, Zeid Ra’ad Al Hussein, att världen är på väg tillbaka till en tid då rasister och främlingsfientliga krafter avsiktligt underblåste hat och diskriminering medan de försökte gömma sig bakom demokratin och rättsstaten.

Särskilt i Europa är etno-populistiska partier på uppgång i många länder, varnade Zeid och uppmanade alla att stå upp för innehållet i den 25 år gamla Wiendeklarationen.

FN har vid flera tillfällen under den senaste tiden uppmanat medlemsstaterna att stå upp för alla människors rättigheter och bekämpa populism och extremism. FN-chefen António Guterres talade till exempel när FN:s råd för mänskliga rättigheter öppnade sin senaste session i Genève i slutet av mars.

Svenska FN-förbundet står bakom initiativet Hjärta världen som under valåret 2018 efterlyser politik som står upp för människors rätt att göra sina röster hörda i en tid då hoten ökar mot försvarare av mänskliga rättigheter, demokrati och miljö.

Foto: UN Photo/Jean-Marc Ferré

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer