fbpx
30 september, 2016 / Nyheter

Krigsförbrytartribunal krävs för Syrien

Inrätta en krigsförbrytartribunal för Syrien och åtala de skyldiga för den senaste tidens krigsbrott, säger Svenska FN-förbundet.

De senaste två veckorna har beskrivits som de värsta under det snart sex år långa kriget i Syrien. Sedan den senaste vapenvilan brast har den syriska regimen med ryskt stöd inlett en kampanj för att återta staden Aleppo. Hundratals flygbombningar har krävt 170 civila dödsfall, varav minst 96 barn, bara under den senaste veckan. Två sjukhus har bombats, vilket förvärrat den redan katastrofala humanitära situationen. Över 275 000 civila är fast i den belägrade staden.

USA:s president Obama och Tysklands förbundskansler Merkel har fördömt flyganfallen och håller Ryssland och den syriska regimen ansvariga. FN-chefen Ban Ki-moon har, i likhet med FN:s humanitära chef Stephen O’Brien, jämfört situationen i Aleppo med ett slakthus och kallat sjukhusattackerna för krigsbrott. Sveriges utrikesminister Margot Wallström har sagt att situationen är så nära helvetet på jorden som man kan komma.

Ryssland motsätter sig inblandning från FN och har med sitt veto länge hindrat FN:s säkerhetsråd från att agera. Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic upprepar sitt krav att generalförsamlingen måste agera:

– Generalförsamlingen måste inrätta en krigsförbrytartribunal för Syrien. De krigsbrott som begås är några av de värsta vi har sett och förövarna, oavsett sida i konflikten, måste ställas inför rätta. Bombningarna och dödandet av civila kan inte tillåtas fortsätta ostraffat bara för att säkerhetsrådet är lamslaget, säger Aleksander Gabelic.

Kriget i Syrien har hittills drivit 4,8 miljoner människor på flykt utanför landet. 6,5 miljoner människor är internflyktingar och 13,5 miljoner är i behov av humanitär hjälp.

Du kan vara med och stödja FN:s hjälparbete i Syrien genom att ge ett bidrag till FN-förbundets katastrofinsamling. Läs mer på www.fn.se/syrien.”

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Nytt samarbete med FN-förbundet i Albanien

24 maj, 2023 / Nyheter

En delegation från Albaniens FN-förbund besökte i veckan Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm för att signera ett samarbetsavtal mellan organisationerna. Svenska FN-förbundets internationella programansvariga, Mikaela Engwall, berättar om det nya partnerskapet.

Läs mer

FN-hjälp mot alla odds

16 maj, 2023 / Nyheter

I Afghanistan har talibanstyret förbjudit kvinnor att arbeta i internationella hjälpinsatser. Beslutet innebär ytterligare inskränkningar av kvinnors rättigheter i landet. Läs om hur FN bedriver humanitär verksamhet i en av världens svåraste situationer.

Läs mer

Unga i FN vill ha färre tal och mer dialog

11 maj, 2023 / Världshorisont

Dagens unga är morgondagens beslutsfattare. I rapporten ”Our common agenda” lyfter FN:s generalsekreterare António Guterres fram vikten av att lyssna till, och arbeta med, unga. Men hur väl är FN rustat för att låta unga tar mer plats i rummet? Och blir de lyssnade till?

Läs mer

Öppet brev till Sveriges statsminister

02 maj, 2023 / Nyheter

Omkring 40 organisationer skriver ett öppet brev till statsminister Ulf Kristersson om framtiden för Institutet för mänskliga rättigheter. Läs brevet här!

Läs mer

Glokala Sverige avslutades 30 april

02 maj, 2023 / Nyheter

Den 30 april 2023 avslutades samverkansprojektet Glokala Sverige. Samtliga 21 regioner och 189 kommuner deltog i projektet vid nedläggningen. Kommunikations- och utbildningsprojektet Glokala Sverige har pågått sedan 2018 med finansiering

Läs mer

Edik kämpar för ett demokratiskt samhälle 

30 april, 2023 / Världshorisont

20-årige Edik Kamalian är engagerad i det georgiska FN-förbundet UNAG. Han är en av många unga georgier som i mars i år tillsammans genom omfattande protester lyckades stoppa en lag som skulle ha fört landet i auktoritär riktning. 

Läs mer

Mänskliga rättigheter i föränderliga tider

28 april, 2023 / Blogg

Det är på många sätt en besynnerlig tid vi lever i. De snabba svängningarna i politiken och i världen är något vi alla märker av på olika sätt. Ett område som utmanas är mänskliga rättigheter.

Läs mer

Ny rapport: Arbetsgrupp presenterar förslag för stärkt FN-samarbete

19 april, 2023 / Nyheter

Världens länder behöver agera på sex områden för att stärka det globala samarbetet. Det säger en rådgivande högnivågrupp under ledning av Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven och Liberias tidigare president Ellen Johnson Sirleaf.

Läs mer

Happy, 20 år: Min dröm är att bli en ledare och skapa förändring

30 mars, 2023 / Världshorisont

Utmaningarna för flickor och kvinnor i Tanzania är många. Landets FN-förbund jobbar bland annat för att stärka kvinnors ekonomiska självständighet och egenmakt.

Läs mer