FN:s fredsbevarande styrkor på väg mot en avlägsen by i Demokratiska republiken Kongo. Foto: UN Photo
17 augusti, 2018 / Nyheter

Internationella dagen för humanitärt arbete

FN-anställda i fält riskerar sina liv för att hjälpa människor i nöd. Deras insatser uppmärksammas på internationella dagen för humanitärt arbete den 19 augusti.

Den 19 augusti 2003 dödades 22 personer vid en terrorattack mot FN-kontoret i Bagdad, Irak. Fem år senare, 2008, inrättade FN:s generalförsamling en särskild dag för att uppmärksamma FN-medarbetares insatser i fält.

– Biståndsarbetare i FN och andra humanitära organisationer riskerar sina liv för att hjälpa människor i nöd. På internationella dagen för humanitärt arbete hedrar vi deras minne och efterlyser åtgärder för att höja säkerheten för FN-medarbetare i fält, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Totalt 28 FN-anställda dödades under 2016 och första hälften av 2017, enligt en rapport från FN-chefen António Guterres till generalförsamlingen i oktober förra året. Till det kommer 51 personer i andra humanitära organisationer.

Bland offren fanns svenska Zaida Catalán och hennes medarbetare som dödades under ett FN-uppdrag i Demokratiska republiken Kongo i mars 2017. Svenska FN-förbundet efterlyste i samband med mordet en utredning av det inträffade samt åtgärder för att bättre skydda FN-medarbetare.

De dystra siffrorna till trots har situationen förbättrats något under senare år. Generalsekreteraren fastslår i sin rapport att antalet dödsoffer bland FN:s civilanställda minskar trots fler direkta attacker och ökande global osäkerhet.

I resolution 139 som ligger till grund för internationella dagen för humanitärt arbete ställer FN:s generalförsamling krav på bättre samordning av humanitärt arbete och samarbete mellan parterna och FN och andra organisationer i konflikt- och postkonfliktområden. FN har också antagit en konvention som ska skydda FN-medarbetare och annan personal.

Läs mer:
FN om internationella dagen för humanitärt arbete
Generalsekreterare Guterres budskap

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer

Manifestation för Ukraina

18 februari, 2026 / Nyheter

På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor

Läs mer

Mänsklig säkerhet talar för fortsatt förbud mot minor

08 februari, 2026 / Nyheter

Nu höjs flera röster om säkerhetshänsyn som har sin utgångspunkt i förebyggande av konflikter och mänsklig säkerhet som viktiga komplement till militär avskräckning, precis som FN-förbundet själv gjorde med seminariet

Läs mer

Skriv under och kräv att starta krig ska vara straffbart

02 februari, 2026 / Nyheter

1945 bestämde FN att angripa ett annat land ska vara förbjudet men idag finns få möjligheter att ställa någon till svars för ett sådant brott. Flera länder diskuterar nu att ge en internationell

Läs mer

Ungas engagemang skapar verklig förändring

14 januari, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer

Läs mer

Engagemang är nyckeln – Hulebäcksgymnasiets FN-elevförening inspirerar fler att bry sig om världen 

15 december, 2025 / Nyheter

Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag

Läs mer