fbpx
Tribunalen i Kambodias huvudstad Phnom Penh.
16 november, 2018 / Nyheter

Historisk dom mot khmer-ledare

Den FN-stödda tribunalens dom mot två röda khmer-ledare i Kambodja är ännu en framgång för FN:s arbete mot straffrihet för grova folkrättsbrott.

För första gången har två ledare för Pol Pots brutala röda khmer-regim i Kambodja dömts för folkmord. De två, Nuon Chea, 92, och Khieu Samphan, 87, stod anklagade för att ha utrotat cham-muslimer och etniska vietnameser under skräckväldet på 1970-talet. De båda har också gjort sig skyldiga till en rad andra brott, enligt domstolens utslag.

De två dömda khmer-ledarna avtjänar redan livstidsstraff för brott mot mänskligheten, men det är första gången som Pol Pot-regimens dåd definieras som folkmord under internationell lag.

– FN har genom egna tribunaler och genom att stödja nationella domstolar klargjort att straffrihet för grova folkrättsbrott inte är godtagbart. Domen mot de två khmer-ledarna understryker detta än en gång och tjänar som en varning för den som gör sig skyldig till liknande brott i dag, kommenterar Svenska FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson.

Charles Taylor, Liberia, och Slobodan Milosevic, Serbien, är två tidigare exempel på förbrytare som har dömts för krigsbrott i FN-ledda rättegångar. Därtill har FN stött rättegångar i Sierra Leone och Rwanda.

Foto: UN Photo

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN hjälper i Gaza

29 november, 2023 / Nyheter

Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.

Läs mer

”Många gravida dör i konflikter”

24 november, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför.

Läs mer

Årets FN-vän: Från ord till handling för Ukraina

22 november, 2023 / Nyheter

Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!

Läs mer

MR-brott i Iran – Efter 35 år väntar Sima fortfarande på upprättelse 

21 november, 2023 / Världshorisont

Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.

Läs mer

Tema utbildning på nordisk ungdomskonferens

20 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets ungdomsambassadörer reste i början av november till Island för att delta i en nordisk ungdomskonferens med fokus på utbildning för hållbar utveckling.

Läs mer

Massflykt från Nagorno-Karabach – enklaven tömd på armenier 

13 november, 2023 / Världshorisont

I september hamnade den flera decennier långa konflikten om Nagorno-Karabach i strålkastarljuset då Azerbajdzjan genom en blixtoffensiv tog kontroll över området. Världshorisont rapporterar om massflykten som följde och om hur FN i grannlandet Armenien arbetar för att hjälpa flyktingarna. 

Läs mer

Internationella praktikantprogrammet läggs ner  

13 november, 2023 / Nyheter

På grund av nedskärningar i den svenska biståndsbudgeten har FN-förbundets internationella praktikantprogram lagts ned. En av våra praktikanter skriver om programmets betydelse för deltagarna och systerförbunden.

Läs mer

Uppdrag: Rättvisa för krigets offer

09 november, 2023 / Nyheter

För att främja rättvisa för alla som har utsatts för krigsförbrytelser under Rysslands invasionskrig i Ukraina reser Nadia Volkova från människorättsorganisationen ULAG runt i Europa. På inbjudan av Svenska FN-förbundet besökte hon i veckan Sverige.

Läs mer

Förändring på förbundskansliet

07 november, 2023 / Nyheter

FN-förbundets styrelse kommenterar förändringen i kansliledningen.

Läs mer