11 december, 2015 / Nyheter

Hatbrott uppmärksammades på MR-dagen

Inrikesminister Anders Ygeman var huvudtalare vid FN-förbundets seminarium på internationella dagen för mänskliga rättigheter.

FN-förbundet arrangerade ett seminarium med talare och panelsamtal på Medelhavsmuseet i Stockholm på FN:s dag för mänskliga rättigheter. Rubriken var ”Hatbrott i flyktingströmmens spår – hur vänder vi utvecklingen?”

Inledde gjorde FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic som markerade att hatbrott är ett återkommande problem i Sverige och ett problem som växer och måste tas på allvar. Gabelic betonade också att arbetet mot rasism och etnisk diskriminering är ett av Svenska FN-förbundets fokusområden.

Därefter talade inrikesminister Anders Ygeman om hur regeringen ser arbetet mot hatbrott som en prioriterad fråga. Ygeman framhöll också vikten av folkbildning och öppna samtal mellan oliktänkande i vårt samhälle.

I panelsamtalet deltog David Brax, hatbrottsforskare vid Göteborgs Universitet, Daniel Godman, chef för Stockholmspolisens hatbrottsgrupp, Ranya Said, vd för Hero Kompetens Sverige, Samuel Girba, representant från Black Coffee samt Aleksander Gabelic.

Diskussionen fokuserade på vikten av integration och förståelse för andra, särskilt nu när antalet anmälda hatbrott ökar. Sveriges rättsväsende kom på tal och panelen var överens om att det finns ett behov av en nationell hatbrottsutbildning för bland annat åklagare och polis.

Det märktes bland publiken att hatbrott är ett ämne som engagerar och det var många som uttryckte frustration över utvecklingen. Ranya Said gjorde på slutet ett medskick om att förståelse för andra är avgörande för att minska rasism och hatbrott och bad samtliga i rummet fundera över vad de kan göra i arbetet mot hatbrott.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer