Den japanska fredsklockan i FN-högkvarteret. Foto: UN Photo.
12 september, 2023 / Nyheter

Fredsdagen: FN-förbund samlade till fredsklocka

Sextiofem FN-förbund i hela världen la grunden för den japanska fredsklockan i FN-högkvarteret. FN-chefen António Guterres ringer i klockan den 13 september för att uppmärksamma internationella fredsdagen.

Den japanska fredsklockan i FN-högkvarteret i New York symboliserar folkligt stöd för världsorganisationens arbete för internationell fred och säkerhet. Vad inte alla vet är att klockan är resultatet av ett initiativ av Japans FN-förbund – och att världens FN-förbund gick samman och gav ett bidrag till fredsklockan.

I ett tal under FN-förbundens årsmöte i Paris 1951 presenterade Chiyoji Nakagawa, styrelseledamot i Japans FN-förbund, sin idé: att tillverka en fredsklocka av mynt som skänktes av fredsvänner i hela världen. Förslaget togs väl emot. När konferensen hade avslutats hade delegater från 65 nationella FN-förbund lämnat bidrag i form av mynt. Dessutom bidrog påve Pius XII med nio guldmynt.

Fredsklockan gjöts av Tada Foundry, Takamatsu City i Japan och överlämnades av Japans FN-förbund till FN den 8 juni 1954.

Fredsklockan har nu stått på sin plats i 69 år. En organisation för dess bevarande under ledning av Nakagawas dotter Seiko Takase blev 2021 FN-associerad civilsamhällesorganisation.

Nästa år fyller alltså klockan 70 år. Den fortsätter att påminna tjänsteman och stats- och regeringschefer som besöker FN om det breda stödet för en fredlig värld – och om den globala FN-rörelsens roll och bidrag i arbetet.

Såväl FN:s generalsekreterare António Guterres som generalförsamlingens nytillträdde ordförande Dennis Francis, Trinidad och Tobago, ringer i fredsklockan vid årets ceremoni inför internationella fredsdagen som hålls den 13 september kl 16.00 svensk tid.

Internationella fredsdagen den 21 september inrättades 1981 av FN:s generalförsamling.

Vill du stödja arbetet för ett starkt FN? Bli medlem i Svenska FN-förbundet!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer