Foto: Svenska FN-förbundet.
24 september, 2024 / Nyheter

FN-pakt för framtiden antagen – nu måste länderna leverera

FN:s medlemsländer antog enhälligt den FN-pakt som låg på bordet inför helgens framtidstoppmöte. Nu måste världens regeringar uppfylla löftena om bland annat digitalisering och nystart för Agenda 2030, säger Svenska FN-förbundet.

– FN-pakten för framtiden bekräftar att gemensamma utmaningar måste hanteras i ett starkt FN. Stödet för multilateralismen är viktigt i en värld med stora klyftor i och mellan länder. Nu måste regeringarna agera för att uppfylla sina löften i pakten och bland annat säkra att digitaliseringen kommer fler till del.

Det säger Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson efter att FN:s medlemsländer antagit dokumentet som var huvudpunkten vid världsorganisationens framtidstoppmöte i helgen. Till FN-pakten hör också två bilagor i form av ett globalt digitalt ramverk och ett dokument om ungas inflytande och villkor.

FN-pakten säger i det inledande utvecklingsavsnittet att fattigdomsbekämpning är ett centralt mål och att utvecklingsklyftan måste övervinnas genom bland annat finansiering för att motverka ojämlikhet och minska klimatpåverkan.

Pakten talar vidare, med tydlig hänvisning till FN-stadgan, om behovet av skydda kommande generationer från krigets gissel, om den ökande risken för kärnvapenkrig och om behovet av att skydda civila i konflikt. Det sägs också uttryckligen att länderna ska respektera varandras suveränitet och territoriella integritet samt avstå från aggressionshandlingar.

I ett kapitel talar FN-pakten om den unga generationen och att ungas röster måste höras i såväl nationella som internationella fora. Ytterligare löften i framtidspakten handlar om att främja vetenskap och teknologi och pakten hänvisar här till det globala digitala ramverk som Sverige tillsammans med Zambia tog fram inför mötet. I det avslutande kapitlet om framtidens globala samarbete bekräftas åter stödet för det multilaterala samarbetet i FN och att FN är ett forum för världens regeringar.

FN:s medlemsstater satte redan 2015 ramarna för det globala hållbarhets- och klimatarbetet genom Agenda 2030 och Parisavtalet. Inför framtidstoppmötet har FN-ledningen understrukit behovet av nystart för Agenda 2030 och arbetet för att nå de globala målen för hållbar utveckling.

– Genom att anta FN-pakten för framtiden har medlemsländerna visat att de kan mobilisera politisk vilja. Det är nu avgörande att regeringarna går från ord till handling och fattar beslut som gagnar världens åtta miljarder invånare, inte minst de som lever i fattigdom och utanförskap, avslutar Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Också generalförsamlingens nye ordförande, Philemon Yang från Kamerun, betonade i sitt avslutande inlägg att helgens framtidstoppmöte måste ge en skjuts åt förmågan att ”leverera långt in i framtiden”.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer

Manifestation för Ukraina

18 februari, 2026 / Nyheter

På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor

Läs mer