fbpx
27 oktober, 2017 / Nyheter

FN-dagen firades i hela landet – och i London

FN-dagsfirandet den 24 oktober engagerade människor i hela Sverige. Utrikesminister Margot Wallström talade i Stockholm och brittiska FN-förbundet firade på Sveriges ambassad i London.

FN-dagen den 24 oktober firades i vanlig ordning runt om i landet. Svenska FN-förbundets årliga seminarium inför FN-dagen hade rubriken ”FN och Jemen”. Huvudtalare var utrikesminister Margot Wallström som berörde FN-samarbetet, Sveriges plats i säkerhetsrådet och dagens tema. Publiken i Stockholms konserthus fick lära sig en hel del om den bortglömda konflikten i Jemen tack vare en kunnig diskussionspanel.

Som vanligt delades också priserna Årets FN-supporter och Årets FN-vän ut. Elsa Tegstam, tidigare ordförande i Sollentuna FN-förening, och FN-medarbetaren Yasmine Sherif höll fina tacktal.

Nytt för i år var premiären för FN-bion, en filmvisning i samarbete mellan FN:s informationskontor Unric i Bryssel och Svenska FN-förbundet för fullsatt salong på biografen Zita i Stockholm. Bland paneldeltagarna som diskuterade filmen ”To end a war” av Marc Silver fanns Colombias ambassadör i Sverige, Sonia Duran Smela.

Foto: UNA-UK

FN-dagsfirandet fick god uppmärksamhet i hela landet. Mångfald, hemgjord falafel, ungdomskampanjer och tioårsjubileet för tretton av våra FN-skolor var några ämnen som avhandlades i media.

FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic besökte Umeå och Luleå och generalsekreterare Petra Hallebrant talade i Uppsala och Sollentuna. Hon berättade också om förbundets nya skolpaket i Radio P4 Blekinge medan biträdande generalsekreterare Jens Petersson gjorde en skolturné i södra Sverige. Göteborgs FN-förening, som är landets äldsta, hade dagen före FN-dagen prominent besök i form av Inga-Britt Ahlenius, Anders Kompass och Ove Bring.

I England samarrangerades FN-dagsfirandet av det brittiska FN-förbundet och Sveriges ambassad i London. Kabinettssekreteraren i UD, Annika Söder, höll ett tal i vilket hon betonade vikten av ett öppet, effektivt och transparent FN. Söder framhöll särskilt valet av den nye generalsekreteraren António Guterres och dennes reformagenda. Mer om firandet i London finns i en rapport från FN-förbundet i England.

FN-förbundet tackar alla som var med och gjorde årets FN-dag till en oförglömlig dag!

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Civilsamhället viktig röst i FN:s rättighetsarbete

21 mars, 2023 / Nyheter

Frivilligorganisationer har en central roll när FN granskar medlemsländernas efterlevnad av de mänskliga rättigheterna – men många organisationer lever själva under hot. Nästa år förhörs Sverige i FN:s rasdiskrimineringskommitté.

Läs mer

Analys: Global kamp för mänskliga rättigheter – vad kan FN göra?

17 mars, 2023 / Världshorisont

Attackerna mot flickors och kvinnors rättigheter i Iran och Afghanistan sätter ljuset på FN:s möjligheter att agera. FN leder det globala arbetet för jämställdhet – men medlemsländernas agerande avgör om kampen ska bli framgångsrik, konstaterar Pekka Johansson, avdelningschef på Svenska FN-förbundet.

Läs mer

FN behövs för att säkerställa kvinnors och flickors rättigheter

08 mars, 2023 / Nyheter

Den 8 mars firar Svenska FN-förbundet internationella kvinnodagen, en dag som har uppmärksammats internationellt sedan tidigt 1900-tal. Trots stora framsteg för kvinnors rättigheter är ojämställdhet mellan könen vår tids största utmaning.

Läs mer

Auktoritära krafter hotar flickor och kvinnors rättigheter

07 mars, 2023 / Världshorisont

Flickor och kvinnor i låg- och medelinkomstländer möter stora utmaningar och i kriser och konflikter är de särskilt utsatta. Trots det finns det anledning att vara positiv inför framtiden, menar

Läs mer

Kvinnodagen 2023: Pandemi och konflikt bakom sämre kvinnohälsa

06 mars, 2023 / Nyheter

En nyutkommen FN-rapport handlar om hur pandemin och konflikter påverkar kvinnors hälsa. FN-medlemmarna måste verka för att stödet till världens kvinnor och flickor stärks, skriver FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet inför internationella kvinnodagen den 8 mars.

Läs mer

Kraftigt ökade utmaningar på jämställdhetsområdet när CSW åter hålls i FN:s högkvarter

06 mars, 2023 / Nyheter

Idag måndag den 6 mars börjar CSW67, the Commission on the Status of Women, i FN:s högkvarter i New York. Näst efter generalförsamlingens öppnande är detta det största forumet som

Läs mer

Internationell överenskommelse om haven i hamn

06 mars, 2023 / Nyheter

På lördagskvällen 5 mars 2023 lyckades enighet nås inom FN om en avtalstext som bland annat ska skydda 30 procent av världshaven. Ytterligare ett historiskt arbete har genomförts inom ramen

Läs mer

Allt fler restriktioner för flickor och kvinnor i Afghanistan

03 mars, 2023 / Världshorisont

Afghanistan kallas ofta världens farligaste land för kvinnor. Nyligen införde talibanstyret nya restriktioner som ytterligare begränsar kvinnors och flickors fri- och rättigheter. Oron och osäkerheten inför framtiden är stor.

Läs mer

Johan Forsell: Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter prioriteras

28 februari, 2023 / Världshorisont

Moderaten Johan Forssell är bistånds- och utrikeshandelsminister i regeringen Kristersson. Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont fick möjlighet att skicka några frågor på temat flickors och kvinnors rättigheter till ministern som svarat skriftligen.

Läs mer