26 mars, 2020 / Nyheter

Evenemang flyttas på grund av coronaviruset

På grund av coronaviruset och för att värna om medlemmar och aktiva skjuter FN-förbundet upp en rad evenemang till hösten. Här hittar du nya datum för FN-forum, SweMUN och UNg20.

Folkhälsomyndigheten och regeringen har meddelat en rad restriktioner till följd av den ökande risknivån som bedöms som ”mycket hög risk för samhällsspridning i Sverige”. Folkhälsomyndigheten uppmanar människor med symptom, även milda, att begränsa sina sociala kontakter för att inte smitta andra. Det gäller både i arbetslivet och i privatlivet.

Svenska FN-förbundets utbildningar och andra aktiviteter är uppskattade och samlar många i och utanför FN-rörelsen. Vi är måna om våra medlemmars och andra deltagares hälsa och vill heller inte bidra till ökad smittspridning i samhället. Därför har vi beslutat att skjuta upp aktiviteter till hösten. De nya datumen för arrangemangen är följande:

– FN-rollspelet SweMUN genomförs den 1-3 september 2020 på Hjälmargården utanför Vingåker

– FN-forum 2020 arrangeras den 10-11 oktober på Clarion Hotel Sign i Stockholm

– ungdomshelgen UNg20 arrangeras den 8-11 oktober och slås delvis samman med FN-forum.

Information har gått ut till anmälda samt i nyhetsbrev. Vi ser fram emot att träffa alla i FN-rörelsen under hösten!

Har du frågor om coronaviruset?

Vi hänvisar dels till Världshälsoorganisationen, WHO, som informerar om viruset och ger råd till FN:s medlemsländer, dels till Folkhälsomyndigheten som hanterar situationen i Sverige. Även EU:s smittskyddsmyndighet har aktuell information om coronaviruset. Om det gäller vårdfrågor kan du börja med att besöka Vårdguiden.

Det är oftast en god idé att läsa informationen på dessa instansers webbsidor innan kontakt tas via telefon eller e-post.

WHO: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Folkhälsoinstitutet: https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/smittsamma-sjukdomar/coronavirus/fragor-och-svar-om-nytt-coronavirus/

Även EU:s smittskyddsmyndighet ECDC: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases

Vårdguiden: www.1177.se

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer