Emma och Tilda elever som är med och anordnar Aktion FN mot minor på S:t Eskils gymnasium.
5 april, 2019 / Lärare och elever på FN-skolor berättar

Aktion mot minor på gymnasieskolor

Den internationella dagen mot minor uppmärksammades på FN-skolor runt om i landet under torsdagen. FN-elevföreningarna hade fått aktionspaket från FN-förbundet som innehöll material för att skapa ett imaginärt minfält. En av elevföreningarna som anordnade ”Aktion FN mot minor” var S:t Eskils gymnasium i Eskilstuna.

– Jag hoppas att vi kan skapa en diskussion om minor i skolan idag. Drömmen är att fler elever ska engagera sig i viktiga frågor, säger Tilda Thordmark.

Tilda är ordförande för FN-elevföreningen på S:t Eskils gymnasium. Hon och Emma Lindblad, föreningens tidigare ordförande, har satt upp rödvit varningstejp och varningsskyltar för minor i trappuppgången på skolan. På trappstegen ligger svarta, runda lappar där det står ”MINOR” och som på baksidan har information om det stora globala problem som landminors utgör.

”Aktion FN” är ett koncept framtaget av FN-förbundets skolverksamhet. Två gånger om året skickas ett kit med material ut som FN-elevföreningarna kan använda för att lyfta olika frågor. Emma tycker att aktionspaketen är ett bra sätt att informera om FN:s arbete.

– Jag visste nästan ingenting om hur stor påverkan minor har på ett samhälles ekonomiska och sociala status. Minor kan bryta ner byar och hela samhällen, säger Emma.

På dagordningen står först en föreläsning om landminor i Tildas klass. Det är Tilda och Signe Andersson, också medlem i elevföreningen, som håller i den. Tjejerna ställer sig inför klassen och berättar självsäkert om att minor finns i 60 länder och påverkar miljontals människor dagligen. Sedan ber de klassen att diskutera ämnet i smågrupper. Tilda är nöjd med föreläsningen.

Fd ordförnade Emma och nuvarande ordförande Tilda på Aktion FN mot minor i S:t Eskils gymnasium under internationella dagen mot minor.

Eleverna sprider information om minor och dess konsekvenser.

Nästa punkt före elevföreningen är att stå utanför matsalen och informera om FN:s arbete med minröjning. Både Tilda och Emma har på sig blå FN-tröjor och stoppar elever som är på väg in i matsalen.

– Vi brukar få positiv respons av både lärare och elever. Lärarna är duktiga på att ge oss beröm för det vi gör, säger Emma och sträcker ut ett papper med information till en elev som går förbi.

Tilda och Emma tycker att det ibland kan vara svårt att få folk att stanna upp och lyssna, men de menar också att det gäller att vara frimodig och våga göra det ändå. Båda tycker att det är viktigt att engagera sig för hjärtefrågor för att kunna göra en skillnad både i världen, Sverige och lokalsamhället.

Efter en stund blir tjejerna avbytta av andra medlemmar i elevföreningen och tar en välförtjänt lunchpaus. Sedan är det Emmas tur att föreläsa inför sin klass och hålla i diskussionen. Eleverna lyssnar och tittar på informationsfilmerna, sedan diskuterar de.

–  Dagen har varit toppenbra tycker jag, även diskussionerna. Det känns givande att ha fått sprida så viktig information, summerar Emma.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer