FN:s nya utvecklingsagenda ger möjlighet att göra skillnad för miljontals människor, skriver FN-förbundet och fyra fackliga organisationer på världsdagen för anständigt arbete.
I dag den 7 oktober är det världsdagen för anständigt arbete.
Det är en dag för att protestera mot kränkningar av mänskliga rättigheter i arbetslivet runt om i världen, men också för att ge extra stöd åt arbetet för ett hållbart och anständigt arbetsliv.
Detta arbete har nu fått tydligare fokus i och med FN:s nya agenda för hållbar utveckling, Agenda 2030. Sverige bör ta täten i arbetet med att både främja och leva upp till målen för socialt, ekonomiskt och miljömässigt hållbar utveckling.
Den nya globala utvecklingsagendan bygger på millennieutvecklingsmålen som antogs år 2000. De senaste 25 åren har en miljard människor lyfts ur extrem fattigdom. Antalet människor i den arbetande medelklassen, med en inkomst på över fyra dollar per dag, har nästan tredubblats.
Framgångarna har varit stora, men det finns många utmaningar kvar. 21 miljoner människor sitter fast i slavliknande kontrakt, 170 miljoner barn tvingas att arbeta och 2,3 miljoner människor mister livet på jobbet varje år.
Det är därför mycket glädjande att FN:s medlemsstater för bara lite drygt en vecka sedan enades om en ambitiös agenda med nya globala utvecklingsmål till 2030. Det är också positivt att agendan lyfter fram sysselsättning och anständigt arbete som viktiga verktyg för fattigdomsbekämpning. Vägen ut ur den desperata situationen som fattigdom utgör går oftast genom ett arbete och egen försörjning.
Det är i sin tur avgörande för hållbar, inkluderande och jämlik ekonomisk tillväxt. Vi hoppas därför att världsdagen för anständigt arbete skickar ett tydligt budskap till världens regeringar att arbetet för att uppnå målen i utvecklingsagendan måste inledas omedelbart – och att arbetet måste bygga på full respekt för de mänskliga rättigheterna i arbetslivet.
Fackliga rättigheter är en del av de mänskliga rättigheterna. Kränkningar av mänskliga rättigheter i arbetslivet sker inte endast i mindre utvecklade länder eller diktaturer. På senare tid har vi sett det i vår omedelbara närhet.
I Finland föreslås en rad kraftiga försämringar för löntagarna som äventyrar den grundläggande fria förhandlingsrätten. I Litauen kan anställda sägas upp utan orsak och i Storbritannien vill regeringen begränsa rätten att strejka och uppmuntrar till strejkbryteri. I andra delar av Europa har vi sett hur kollektivavtal och trygghetssystem försämrats i krisens spår.
Det är en djupt oroande utveckling både för enskilda arbetstagare och för ekonomin. Goda arbetsvillkor och rättigheter för löntagare leder till bättre ekonomisk utveckling. Det ger högre produktivitet, starkare konkurrenskraft och större jämlikhet. I en värld präglad av global ekonomisk kris behövs verkligen en agenda för både fler och bättre jobb, även i Sverige och övriga Europa.
Full och produktiv sysselsättning och anständigt arbete för alla är både ett mål och ett medel för att uppnå hållbar utveckling med social integration och ökad jämlikhet och jämställdhet.
Vi uppmanar därför Sveriges regering att tillsammans med övriga EU medlemmar ta genomförandet av Agenda 2030 på största allvar. Vi välkomnar regeringens skrivningar i årets budgetproposition med ökat fokus i biståndspolitiken på produktiv sysselsättning med anständiga arbetsvillkor samt intentionen att följa ILO:s ”Decent Work Agenda”.
Det ligger också i linje med Sveriges antagna politik för global utveckling, PGU. Nu vill vi se ett genomslag för detta i praktiken, på alla politikområden.
Ansträngningar för ökad sysselsättning och anständigt arbete måste genomsyra hela Sveriges politik, från diplomatiska kontakter via exportfrämjande till utvecklingssamarbetet. Att genom de nya globala målen utrota extrem fattigdom och att göra det på ett socialt och miljömässigt hållbart sätt är den övergripande utmaningen i vår tid.
Med FN:s nya utvecklingsagenda har vi nu en unik möjlighet att göra skillnad för miljontals människor runt om i världen.
Göran Arrius, ordförande Saco
Aleksander Gabelic, ordförande för Svenska FN-förbundet
Kristina Henschen, chef Union to Union
Eva Nordmark, ordförande TCO
Karl-Petter Thorwaldsson, ordförande LO
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer04 februari, 2025 / Nyheter
FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.
Läs mer07 januari, 2025 / Nyheter
Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.
Läs mer16 december, 2024 / Världshorisont
Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska
Läs mer12 december, 2024 / Nyheter
Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag
Läs mer12 december, 2024 / Nyheter
Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa
Läs mer06 december, 2024 / Nyheter
Kan klimatarbetet få kraft av rättsväsendet? Kan vi lära av tidigare internationella succéer inom miljöområdet? Ja, det tror Jonas Ebbesson, professor i miljörätt vid Stockholms universitet. Under de senaste åren
Läs mer05 december, 2024 / Nyheter
Svenska FN-förbundet förde under våren samman svenska riksdagsledamöter med ordföranden för statspartsmötet till ICC, finskan Päivi Kaukoranta. Också i omvärlden finns folkvalda som intresserar dig för domstolen och dess arbete.
Läs mer04 december, 2024 / Nyheter
Internationella brottmålsdomstolen i Haag (ICC) utreder de värsta krigsbrotten och är flera mäktiga ledare på spåren. Samtidigt utsätts domstolen och den globala rättsskipningen för återkommande hot. Flera utmaningar stod på
Läs mer