Parlamentet i Irak överväger en lagändring som skulle ge religiösa myndigheter makt att styra över äktenskaps- och arvsfrågor i stället för att följa statliga lagar. Det kan få långtgående konsekvenser för grundläggande mänskliga rättigheter, särskilt för flickor och kvinnor. Den 4 augusti 2024 avslutades den första behandlingen av förslaget. Två ytterligare behandlingar samt en debatt väntar innan omröstning kan ske.
Om lagförslaget godkänns skulle det tillåta äktenskap för flickor så unga som nio år, något som skulle urholka det redan svaga rättsskyddet för kvinnor, särskilt inom områden som skilsmässa och arv. Oregistrerade äktenskap har länge fungerat som ett kryphål för barnäktenskap i Irak, och dessa äktenskap har ökat kraftigt under de senaste 20 åren. Enligt en rapport från Human Rights Watch (mars 2024) är 28 procent av flickorna i Irak gifta innan de fyller 18 år. FN:s hjälpmission i Irak (UNAMI) rapporterar att 22 procent av oregistrerade äktenskap involverar flickor under 14 år.
Motståndet mot förslaget är stort. Kvinnoaktivister och lagstiftare i Irak varnar för att förslaget skulle innebära ett katastrofalt steg tillbaka för kvinnors rättigheter. Kvinnliga parlamentsledamöter från flera partier har gått samman för att stoppa lagen och människorättsgrupper har organiserat stora protester. Liknande lagändringar föreslogs både 2014 och 2017 men stoppades då, något som ger hopp om att förslaget även denna gång kan blockeras.
Läs hela på www.hrw.orgDen föreslagna lagändringen är ett allvarligt hot mot flickors rättigheter, välbefinnande och framtid. Om den föreslagna förändringen genomförs riskerar flickor att utsättas för ökat sexuellt och fysiskt våld samtidigt som deras hälsa försämras och deras tillgång till utbildning och arbetsmöjligheter begränsas.
Utvecklingen i Irak är en del av en oroande global trend där konservativa krafter försöker återinföra skadliga traditioner och sedvänjor. Ett annat exempel på detta att Gambias regering den 15 juli upphävde den lag som förbjuder könsstympning – ett beslut som stöds av vissa religiösa och politiska ledare i landet.
FN:s befolkningsfond UNFPA står i frontlinjen för att skydda flickors rättigheter och deras sexuella och reproduktiva hälsa och rättigheter. Sedan 2011 har Svenska FN-förbundet tillsammans med UNFPA arbetat för att motverka skadliga sedvänjor som barnäktenskap och könsstympning, särskilt i Afar-regionen i norra Etiopien.
Det är mer angeläget än någonsin att stödja UNFPA:s arbete och stå upp för flickors och kvinnors rättigheter. Tillsammans kan vi kämpa mot hoten mot jämställdheten och kräva att alla flickor får möjlighet till en trygg och hoppfull framtid. Stöd UNFPA:s arbete och bli en del av förändringen! Läs mer här!
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer21 februari, 2025 / Nyheter
Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer04 februari, 2025 / Nyheter
FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.
Läs mer