Parlamentet i Irak överväger en lagändring som skulle ge religiösa myndigheter makt att styra över äktenskaps- och arvsfrågor i stället för att följa statliga lagar. Det kan få långtgående konsekvenser för grundläggande mänskliga rättigheter, särskilt för flickor och kvinnor. Den 4 augusti 2024 avslutades den första behandlingen av förslaget. Två ytterligare behandlingar samt en debatt väntar innan omröstning kan ske.
Om lagförslaget godkänns skulle det tillåta äktenskap för flickor så unga som nio år, något som skulle urholka det redan svaga rättsskyddet för kvinnor, särskilt inom områden som skilsmässa och arv. Oregistrerade äktenskap har länge fungerat som ett kryphål för barnäktenskap i Irak, och dessa äktenskap har ökat kraftigt under de senaste 20 åren. Enligt en rapport från Human Rights Watch (mars 2024) är 28 procent av flickorna i Irak gifta innan de fyller 18 år. FN:s hjälpmission i Irak (UNAMI) rapporterar att 22 procent av oregistrerade äktenskap involverar flickor under 14 år.
Motståndet mot förslaget är stort. Kvinnoaktivister och lagstiftare i Irak varnar för att förslaget skulle innebära ett katastrofalt steg tillbaka för kvinnors rättigheter. Kvinnliga parlamentsledamöter från flera partier har gått samman för att stoppa lagen och människorättsgrupper har organiserat stora protester. Liknande lagändringar föreslogs både 2014 och 2017 men stoppades då, något som ger hopp om att förslaget även denna gång kan blockeras.
Läs hela på www.hrw.orgDen föreslagna lagändringen är ett allvarligt hot mot flickors rättigheter, välbefinnande och framtid. Om den föreslagna förändringen genomförs riskerar flickor att utsättas för ökat sexuellt och fysiskt våld samtidigt som deras hälsa försämras och deras tillgång till utbildning och arbetsmöjligheter begränsas.
Utvecklingen i Irak är en del av en oroande global trend där konservativa krafter försöker återinföra skadliga traditioner och sedvänjor. Ett annat exempel på detta att Gambias regering den 15 juli upphävde den lag som förbjuder könsstympning – ett beslut som stöds av vissa religiösa och politiska ledare i landet.
FN:s befolkningsfond UNFPA står i frontlinjen för att skydda flickors rättigheter och deras sexuella och reproduktiva hälsa och rättigheter. Sedan 2011 har Svenska FN-förbundet tillsammans med UNFPA arbetat för att motverka skadliga sedvänjor som barnäktenskap och könsstympning, särskilt i Afar-regionen i norra Etiopien.
Det är mer angeläget än någonsin att stödja UNFPA:s arbete och stå upp för flickors och kvinnors rättigheter. Tillsammans kan vi kämpa mot hoten mot jämställdheten och kräva att alla flickor får möjlighet till en trygg och hoppfull framtid. Stöd UNFPA:s arbete och bli en del av förändringen! Läs mer här!
28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer28 mars, 2025 / Nyheter
Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!
27 mars, 2025 / Nyheter
Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.
Läs mer27 mars, 2025 / Nyheter
Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.
Läs mer12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer