24 oktober, 2023 /

Generalsekreterarens hälsning på FN-dagen

Idag firar vi FN-dagen världen över. På FN-dagen och andra internationella dagar är det brukligt att FN:s generalsekreterare gör ett uttalande eller sänder en hälsning till oss alla som firar dagen.

I dagens meddelande (se länk nedan) betonar Guterres bland annat att FN inte får stagnera och att världsorganisationen också måste vara flexibel nog att lösa frågor som den existentiella klimatkrisen samt de hot och möjligheter som teknikutvecklingen runt artificiell intelligens för med sig.

Läs hela på www.un.org

FN-förbundets sakkunniga kommenterar

FN-dagshälsningarna från generalsekreteraren brukar sällan innehålla några kraftfulla nyheter eller kommentera dagsaktuella skeenden. Ibland kan de dock innehålla välformulerade fraser och jag gillade själv dagens slutkläm om att ”Vår värld är splittrad. Vi kan och måste förbli de förenta nationerna.”

Att bättre agera för lösning av klimatkrisen och hanterandet av AI är frågor som också tas upp av Guterres och andra i rapporter inför FN:s framtidstoppmöte nästa höst. Dessa områdens koppling till fredsfrågor samt andra insatser för en fredligare värld fanns också med i Guterres rapport ”A New Agenda for Peace” som släpptes i somras och som jag kommenterade här.

Som FN självt konstaterar på sin nyhetssida lägger också lidandet i Gaza sordin över dagens feststämning. FN:s organ för palestinska flyktingar, UNRWA, noterar att de själva mist 35 medarbetares liv de senaste dagarna.

Jens Petersson, sakkunnig, Svenska FN-förbundet

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer