På den tredje årsdagen av Rysslands fullskaliga och olagliga invasion i Ukraina antog FN:s generalförsamling en resolution som pekar på konsekvenserna av den ryska invasionen inte bara för Ukraina utan också för andra regioner och global stabilitet. Resolutionen fördömer alla attacker mot civila och infrastruktur för energi. Vidare talar resolutionen, som antogs med röstsiffrorna 93 för, 18 emot och 65 nedlagda röster, om Ukrainas suveränitet, oberoende och territoriella integritet inom internationellt erkända gränser.
Mot det europeisk-ukrainska förslaget stod ett ursprungligt amerikanskt resolutionsförslag som inte pekar ut Ryssland som ansvarigt för invasionskriget.
På måndagen hölls också ett möte i säkerhetsrådet där det amerikanska resolutionsförslaget röstades igenom. Även här försökte flera europeiska länder att göra tillägg om Rysslands fullskaliga invasion och Ukrainas territoriella integritet men USA:s resolutionsförslag antogs med röstsiffrorna 10 för, 0 emot och fem nedlagda röster.
Läs hela på news.un.orgDen amerikanska retoriken och röstandet visar med skrämmande tydlighet den totala kursomläggning som USA har gjort sedan Donald Trumps återkomst som president. Att USA och Trump nu håller Putin om ryggen är i sig anmärkningsvärt eftersom inget avgörande nytt har skett i det tre år långa invasionskriget. Det är fortfarande samma aggressionskrig, samma attacker mot civila och civil infrastruktur och samma rapporter om våldtäkter och tortyr. Tidigare har USA i FN vänt sig emot allt detta.
Flera höga FN-företrädare har före och efter måndagens omröstningar betonat vikten av att följa FN-stadgan och tidigare resolutioner. FN-chefen António Guterres underströk detta i ett uttalande på söndagen och Rosemary DiCarlo, undergeneralsekreterare för politiska och fredsbyggande frågor, sa till säkerhetsrådets medlemmar att den ryska invasionen ”undergräver själv grunden för världsordningen”. Hon påminde också rådsmedlemmarna om att invasionen har krävt minst 12 654 ukrainska liv varav 673 är barn.
Europas länder har nu en viktig uppgift att tala med enad röst, försvara FN-stadgan och mobilisera andra medlemsländer tills USA kommer tillbaka till den regelbaserade världsordningen.
21 februari, 2025 / Nyheter
Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer04 februari, 2025 / Nyheter
FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.
Läs mer07 januari, 2025 / Nyheter
Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.
Läs mer16 december, 2024 / Världshorisont
Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska
Läs mer12 december, 2024 / Nyheter
Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag
Läs mer12 december, 2024 / Nyheter
Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa
Läs mer