Barn skrikande ‘vår framtid’ samtidigt som de håller skyltar med de globala målen. Foto: Malin Håkansson
22 december, 2022 / Internationella praktikanters blogg

Tanzania: FN-förbundet kämpar för Tanzanias framtid

Jag har spenderat fyra lärorika månader som praktikant på Tanzanias FN-förbund. Det är nu vardag att boka en trehjuling på morgonen på väg till jobbet. Har vant mig vid det varma kontoret där takfläktarna går på högvarv för att skapa en frisk bris. Blir dock lika förvånad av att det inte blivit svalare när det är dags att promenera hem från jobbet. Förvåningen bytts ut mot glädje när jag kan köpa med mig mango, avokado och cashewnötter från en liten butik på vägen hem.

Luftfuktigheten på nätterna, ljudet från generatorn när det är elavbrott och det konstanta tutandet i trafiken är några av de saker jag kanske inte kommer att sakna. Däremot kommer jag garanterat sakna kollegor och ungdomars kämpaglöd för att skapa hållbara förändringar.

Deras kamp är genuin och på riktig, här och nu. Kampen för alla ungdomars rätt att påverka sitt samhälle, för kvinnors möjlighet att påverka sina egna liv och personer med funktionsnedsättningars självklara rätt till ett liv utan hinder. Det finns en genuin vilja och tro på att förändring är möjlig, om vi tillsammans engagerar oss för att skapa hållbar utveckling.

Ett minne som etsats sig fast är när vi under internationella flickadagen besökte en skola för att belysa flickors rättigheter. Barnen skrek öronbedövande högt ‘Kesho yetu!’ (vår framtid på swahili) i kör samtidigt som de höll skyltar med de globala målen, hoppade och dansade.

Jag är hoppfull inför Tanzanias framtid, mycket tack vare kollegor och ungdomar jag träffat. Det ska bli spännande att fortsätta följa landets utveckling på håll! Jag må lämna Tanzania fysiskt, men insikter, kunskaper och lärdomar kommer alltid leva kvar inom mig.

Malin Håkansson, Internationell Praktikant, Tanzania

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UTBILDNING FÖR NYA ORDFÖRANDEN I FN-ROLLSPEL

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer