Youth for Women’s Right. Foto: UNAG
17 augusti, 2023 / Internationella praktikanters blogg

Georgien: Youth for Women’s Right och reflektioner från deltagaren Kristi

Georgien står inför stora utmaningar när det gäller kvinnors rättigheter. Barnäktenskap, våld i hemmet och obetalt hushållsarbete är några exempel. För att motverka detta arbetar FN-förbundet i Georgien med att utbilda unga på temat kvinnors rättigheter och jämställdhet. Mer specifikt utbildas de i frågor om barnäktenskap, könsbaserat våld, ekonomiskt oberoende för kvinnor och arbetslöshet.  

Som ett led i detta valde förbundet ut 30 unga aktivister från sex regioner runtom i landet som fick i uppdrag att resa genom Georgien för att öka medvetenheten och sprida kunskap om kvinnors rättigheter. I sina lokalsamhällen har de hållit i upp till 61 informationsmöten för cirka 1500 deltagare.

Kristi Makharadze

En av deltagarna var Kristi Makharadze, en 16-årig elev från en gymnasieskola i Kutaisi. Hon har deltagit i utbildningen Youth for Women’s Right som organiserades av UNAG. Kristi har varit aktiv i UNAG sedan hon var 13 år och introducerades till organisationen av sin farbror. Hon vill vara en del av förändringen när det gäller kvinnors rättigheter och öka medvetenheten om ämnet. Att engagera sig i UNAG beskriver hon som det bästa beslut hon någonsin tagit, eftersom det har hjälpt henne att vidga sina vyer och få värdefulla kunskaper och färdigheter.  

­– Jag tycker att det är viktigt att arbeta systematiskt med kvinnors rättigheter i Georgien. Den rådande könsmaktsordningen som de flesta unga växer upp med kommer att påverka deras attityd negativt. När jag höll möten med ungdomar om detta ämne mötte jag flera utmaningar. Den vanligaste var att pojkar tyckte det var normalt att kvinnor tvingas vara hemmafruar och ta hand om barn och att detta borde vara deras huvudsakliga roll. De tyckte även att mäns huvudsakliga uppgift var att bidra ekonomiskt, berättar hon. 

Kristi förklarar vidare hur kontakten mellan brottsbekämpande myndigheter och människor är svag eftersom större delen av befolkningen i Georgien undviker att lägga sig i andras angelägenheter. Kristi hoppas att hon tillsammans andra engagerade ungdomar kan förändra situationen i samhället genom utbildning. 

Josefin Stenquist, internationell praktikant, Georgien

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer