Foto: Hasan Almas/Unsplash
21 mars, 2019 / Debattartiklar

Stoppa extremistorganisationer i Sverige

Efter terrorattacken i Nya Zeeland och debatten om IS-återvändare bör regeringen snarast tillsätta den utlovade utredningen om våldsbejakande organisationer, skriver Annelie Börjesson på webbplatsen Mänsklig säkerhet på FN-dagen mot rasism.

Ingen vet var terrorn slår till nästa gång. Det högerextremistiska terrorattentatet i Nya Zeeland och diskussionen om återvändande IS-terrorister påminner om att alla länder är sårbara. I sin årsbok varnar Säkerhetspolisen för att den våldsbejakande islamistiska miljön och vit makt-miljön utgör hot också i Sverige. Dessa hot måste tas på allvar.

På FN:s internationella dag för avskaffandet av alla former av rasdiskriminering finns det skäl att ifrågasätta hur våldsbejakande, antidemokratiska och rasistiska organisationer behandlas i Sverige. Extremister skapar oro och splittring genom att attackera det öppna och demokratiska samhället på gator och torg och agera i sociala medier i syfte att sprida sitt budskap och vinna anhängare.

Förenings- och yttrandefriheten är hörnpelare i ett öppet, tolerant och demokratiskt samhälle. Dessa friheter får inte missbrukas av krafter som använder våld och hot. Sverige har gång på gång fått kritik från FN:s kommitté mot rasism för avsaknaden av ett förbud mot organisationer som hetsar mot folkgrupper på grund av ras, etnicitet eller religiös tillhörighet. Svenska regeringar har svarat att hatbrottslagstiftningen är tillräcklig som den är eftersom enskilda individer kan lagföras.

Mycket pekar dock på att lagen inte tillämpas i tillräcklig utsträckning. Våldsamma organisationer angriper enskilda och sprider hotfull propaganda. Internet har blivit en plattform för hot och hat. Demonstrations- och mötestillstånd ges till organisationer utan en helhetsbedömning av följderna för utsatta grupper och minoriteter. Det blev tydligt i Almedalen och i Göteborg 2018 då bland andra RFSL och Judiska församlingen drabbades. Poliser som var med under 1990-talets extremistvåg i Sverige har ifrågasatt att ingripande inte sker i samma utsträckning som då och bland annat konstaterat att våldsbejakande grupper inte nödvändigtvis måste marschera i städers centrala delar.

Regeringsformens andra kapitel, paragraf 24, medger ett förbud mot sammanslutningar som ”innebär förföljelse av en folkgrupp på grund av etniskt ursprung, hudfärg eller annat liknande förhållande”. Svenska myndigheter, särskilt polisen, måste i större utsträckning bekämpa antidemokratiskt och rasistiskt våld och hot utifrån lagrum som faktiskt finns.

I terrordådet på Drottninggatan i Stockholm 2017 dödades fem människor. Nu skärps äntligen terrorlagstiftningen. Också en skärpning av lagstiftningen mot våldsbejakande, antidemokratisk och rasistisk organisering och aktiviteter krävs. Det handlar även om att tillämpa gällande lag – och se till att det faktiskt ska vara besvärligt att vara extremist i Sverige.

Kampen mot den internationella terrorismen handlar om att skydda människor i vardagen men också om att försvara vår demokrati. Vi som engagerar oss i det fredliga Folkrörelsesverige accepterar inte att extremister kidnappar våra offentliga rum. Därför överlämnar vi i dag på FN-dagen mot rasism ett brev till justitieminister Morgan Johansson med uppmaningen att påskynda tillsättandet av den utredning om åtgärder mot våldsbejakande organisationer som regeringen har utlovat. Vi uppmuntrar också till fortsatt dialog mellan Regeringskansliet och civilsamhällets organisationer.

Kampen mot extremismen är en fråga för hela det svenska samhället.

Läs artikeln på Mänsklig säkerhet.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Bra stöd för ICC i FN

14 november, 2025 / Nyheter

I veckan som gick hölls en viktig omröstning i FN:s generalförsamling om ICC, Internationella brottmålsdomstolen. Domstolen är utsatt för hot, sabotage och sanktioner från stater som ogillar dess arbete. I

Läs mer

Elever i Norrtälje får världskoll i FN-rollspel 

13 november, 2025 / Nyheter

Inom projektet Världskoll i skolan kan grundskolor låta sina elever få världskoll som diplomater i FN-rollspel. Eleverna på Montessori Norrtälje har nyligen rollspelat om mänskliga rättigheter.    Rollspelet var kulmen

Läs mer

COP30 i Brasilien

05 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 arrangeras i år den 10–21 november i Belém i Brasilien. Under konferensen möts ledare inom politik och näringsliv, forskare, FN-representanter, icke-statliga organisationer och andra från civilsamhället för att diskutera vilka åtgärder som bör vidtas för att

Läs mer

Ta del av årets FN-dagsfirande

30 oktober, 2025 / Nyheter

I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster

Läs mer

Historiskt avtal för skydd av haven

28 oktober, 2025 / Nyheter

Nu har FN:s globala havsavtal, även kallat BBNJ Agreement, ratificerats av tillräckligt många stater för att träda i kraft, vilket det kan göra i januari 2026. Hittills har 75 länder

Läs mer

FN-DAGEN

24 oktober, 2025 / Nyheter

I en tid där både fred, mänskliga rättigheter och global säkerhet hotas blir FN:s arbete liksom alla medlemsstaters ansvar särskilt viktiga, skriver en rad företrädare för FN-anknutna organisationer i en

Läs mer

Utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer