11 juni, 2018 / Debattartiklar

FN behövs – mer än någonsin!

Svenska FN-förbundet håller kongress den 16-17 juni i Örebro. Aleksander Gabelic, avgående förbundsordförande, uppmanar i en debattartikel alla att stå upp för den internationella ordningen och FN-samarbetet.

Den svenska FN-rörelsen samlas den 16-17 juni till kongress i Örebro under rubriken ”Tillsammans för en global framtid”. Rubriken speglar tre centrala teman för Svenska FN-förbundet: det lokala, nationella och internationella samarbetet, utvecklingsarbetet Agenda 2030 och ungas möjlighet att vara med och påverka vår gemensamma framtid.

Sverige har en plats i FN:s säkerhetsråd, flera svenskar finns på höga poster i världsorganisationen och svenskt bistånd går till FN:s humanitära arbete. Det är uttryck för det långvariga och starka FN-engagemang som med brett folkligt stöd har präglat det svenska FN-medlemskapet genom åren.

Trots det och trots att vi lever i en mer orolig tid än på länge ifrågasätts FN-samarbetet. Debatten om rådsplatsen är ett exempel. Under våren har flera opinionsbildare attackerat FN:s granskning av hur Sverige lever upp till en av konventionerna om mänskliga rättigheter, nämligen rasdiskrimineringskonventionen. Även ett öppet, demokratiskt och tolerant land som Sverige har brister som måste kunna påtalas. Det är allvarligt att det arbete som FN:s experter utför på uppdrag av konventionsstaterna misstänkliggörs.

Att FN inte är felfritt är vi FN-vänner väl medvetna om. Därför är en av våra uppgifter att agera granskare och konstruktiv kritiker av det internationella samarbetet i FN. På en rad områden för vi fram förslag som kan göra FN starkare och bättre. Det gäller bland annat behovet av skydd för civila i väpnade konflikter, vårt pris Årets FN-vän till visselblåsaren Anders Kompass och vårt stöd till generalsekreterare António Guterres reformprogram.

FN hjälper miljoner människor varje dag, men ständig underfinansiering gör extra bidrag nödvändiga. Den svenska FN-rörelsen mobiliserar enskilda, organisationer och företag i insamlingsarbete. Samtidigt bidrar vi till att öka kunskapen om FN:s arbete i fält. Mer FN-kunskap behövs i hela samhället – från makthavare och journalister till breda folklager. Landets skolor spelar här en viktig roll.

Klimatförändringarna, de väpnade konflikterna och de humanitära katastroferna kan inte hanteras av något land ensamt. Detsamma gäller kärnvapenhotet och handelskrig. Kriget mot världens kvinnor, religiös och politisk extremism, nationalism och populism hotar mänskliga rättigheter, även i Sverige.

I en turbulent tid krävs att alla står upp för den internationella ordningen och försvarar öppenhet, demokrati och samarbete över gränserna. För små och omvärldsberoende länder som Sverige är FN särskilt viktigt. Den svenska FN-rörelsen fortsätter att verka för en levande FN-debatt och för att Sverige ska ta sitt ansvar för världsorganisationen även framöver.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer