Många olika organisationer fanns representerade på civilsamhällesveckan i Dodoma.
12 december, 2019 / Blogg

Lokalt engagemang och betydelse av en cykel

I november deltog FN-förbundet i Tanzania i civilsamhällesveckan tillsammans med andra organisationer från hela Tanzania som samlades i huvudstaden Dodoma. 

Temat för veckan var ”Framsteg genom partnerskap: Samarbete som drivkraft för utveckling i Tanzania”, vilket är starkt kopplat till de globala målen, särskilt mål 17: Genomförande och globalt partnerskap. Civilsamhället har en viktigt roll i en demokrati eftersom det sprider information och upplyser allmänheten om aktuella samhällsfrågor. FN-förbundet i Tanzania arbetar främst med att informera om Agenda 2030 och de globala målen samt engagera ungdomar i samhällsfrågor.

Genom att visa på civilsamhällets betydelse för Tanzanias socio-ekonomiska utveckling var syftet med veckan att möjliggöra och skapa gynnsamma partnerskap med regeringen, parlamentet och den privata sektorn. FN-förbundet i Tanzania har den senaste tiden arbetat intensivt med frågan om partnerskap, med fokus på ungdomarnas roll i utvecklingen. Partnerskap är extremt viktigt då enda chansen att uppnå de globala målen innan år 2030 är om vi jobbar tillsammans och att alla inkluderas.

Civilsamhällesveckan hölls inne på en stor idrottsarena och alla organisationer hade ett eget informationsbås där de informerade om vilka frågor de jobbar med samt hur fler kan engagera sig. 20-åriga Rose Shayo som studerar utvecklingsstudier på ett universitet i Dodoma var en av dem som kom och pratade med oss. Hon är även aktiv medlem i FN-förbundet i Tanzanias ungdomsförbund. Vi pratade om hennes engagemang och olika möjligheter att påverka i ett samhälle.

”Jag tycker att det är viktigt med ett starkt civilsamhälle. Det ger människor en plattform att mötas och mobilisera sig i frågor som de tycker är viktiga för samhället. Den här veckan är en möjlighet för alla människor att lära sig mer om vad de olika organisationerna faktiskt gör och vad de själva kan göra”, sa Rose.

Det var inspirerande och fascinerande att möta en hel idrottsarena fylld med människor som engagerar sig för att skapa ett bättre samhälle. Personligen tyckte jag att det var särskilt inspirerande att ta del av organisationen Msichana Initiative och deras arbete för varje flickas rätt till utbildning. De har bland annat startat initiativet ”En flicka, en cykel” som innebär att de ger flickor som har långt till skolan en cykel för att underlätta deras skolgång. Under FN:s årliga internationella konferens för befolkning och utveckling som nyligen hölls i Nairobi, Kenya, fick Msichana Initiatives grundare Rebeca Gyumi motta pris för sitt engagemang för flickors rättigheter. Ett fint bevis på civilsamhällesorganisationers viktiga roll i samhället!

Linn Lövgren, internationell praktikant, Tanzania

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer