Aboud på FN-forum 2017. Foto: Privat.
9 oktober, 2019 / Blogg

Aboud från Raqqa har lösningen på Syrienkonflikten

Militära interventioner kan ibland vara både legitima och nödvändiga för världssamfundet när fredliga lösningar uttömts. Med interventioner, såväl lagliga som olagliga, följer ett stort moraliskt ansvar.

Att ingripa och sedan dra sig ur och lämna situationen åt sitt öde har trots det kännetecknat USA:s agerande under 2000-talet. Nu senast har Donald Trump valt att dra tillbaka amerikanska trupper och ge turkiska dito en chans att gå in i de kurdiskkontrollerade norra delarna av Syrien, sannolikt i syfte att slå tillbaka kurdiska framgångar. Kurdiska styrkor, som har haft en central roll i arbetet för att frigöra delar av norra Syrien ur IS-terroristers grepp, riskerar nu att lämnas åt sitt öde.

Det finns alltså stor risk för ytterligare förlängning av Syrienkonflikten. De kurdiska styrkorna kommer att tvingas försvara sig på ännu en front. Lägg därtill att Trump och Turkiets Erdogan nu lägger grunden för att resterna av IS antingen omedelbart får nya krafter eller tar chansen att åter växa i det kaos som blir följden av en turkisk-kurdisk storkonflikt. Risken är också stor att såväl turkiska som kurdiska styrkor begår övergrepp mot civila i en sådan situation.

Den utsatthet som kurder i hela regionen sedan ett sekel befinner sig i måste vändas. Omvärlden får inte åter vända dem ryggen. Detta måste samtidigt gälla också den icke-kurdiska befolkningen i den de facto autonoma kurdiska delen av norra Syrien.

I Dalarna bor sedan några år en ung medlem i Svenska FN-förbundet, Aboud. Han flydde hit sedan IS tagit över hans hemstad Raqqa. Aboud hör själv till den arabiska folkgruppen och han har flera gånger frågat hur världen ska trygga en säker och stabil framtid för hela Raqqas befolkning efter att kurdiska styrkor och USA drivit IS ur staden.

Aboud har föreslagit att situationen måste hanteras av FN. Det är lätt att instämma i hans önskan och ett ansvarsfullt USA hade agerat just så. I praktiken kräver en sådan lösning medgivande även från Assad-regimen och från Ryssland. Utan en sådan är ett beslut i FN:s säkerhetsråd – det enda som möjliggör sådan FN-närvaro på marken – inte möjlig.

Det kan låta utopiskt, men kraftfullt FN-agerande är fortfarande den rätta vägen i Syrienkonflikten. Alla parter måste besinna sig och sluta att förstöra civilbefolkningars liv för egna politiska och egoistiska syften. Gör norra Syrien till ett av FN skyddat område och bygg upp det som ett snart decennielångt krig fördärvat!

Jens Petersson
Senior rådgivare i freds- säkerhets- och nedrustningsfrågor

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer

Manifestation för Ukraina

18 februari, 2026 / Nyheter

På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor

Läs mer

Mänsklig säkerhet talar för fortsatt förbud mot minor

08 februari, 2026 / Nyheter

Nu höjs flera röster om säkerhetshänsyn som har sin utgångspunkt i förebyggande av konflikter och mänsklig säkerhet som viktiga komplement till militär avskräckning, precis som FN-förbundet själv gjorde med seminariet

Läs mer

Skriv under och kräv att starta krig ska vara straffbart

02 februari, 2026 / Nyheter

1945 bestämde FN att angripa ett annat land ska vara förbjudet men idag finns få möjligheter att ställa någon till svars för ett sådant brott. Flera länder diskuterar nu att ge en internationell

Läs mer

Ungas engagemang skapar verklig förändring

14 januari, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer

Läs mer

Engagemang är nyckeln – Hulebäcksgymnasiets FN-elevförening inspirerar fler att bry sig om världen 

15 december, 2025 / Nyheter

Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag

Läs mer

Elevernas röster formar framtidens FN-rollspel  

04 december, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har besökt niondeklassare på Viktor Rydberg Jarlaplan i Stockholm, där eleverna nyligen genomfört ett FN-rollspel med fokus på barn på flykt. Besöket blev en påminnelse om hur värdefullt

Läs mer

COP30 avslutat: Långa förhandlingar resulterade i svaga beslut 

27 november, 2025 / Nyheter

FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret

Läs mer