11 mars, 2014 / Nyheter

Sverige en brobyggare i Post 2015-processen

FN och Världsbanken har slagit fast att det är möjligt att utrota den extrema fattigdomen till 2030. De pågående förhandlingarna om den globala utvecklingsagendan efter 2015 är svåra men samtidigt ett unikt tillfälle att lägga grunden för en sådan utveckling, säger Sveriges Post 2015-ambassadör Anna Brandt.

Vid ett seminarium i Stockholm på tisdagen arrangerat av FN-förbundet berättade Sveriges Post 2015-ambassadör Anna Brandt om processen kring den nya globala utvecklingsagendan som ska ta vid efter millenniemålen. Nyligen presenterade den ”öppna arbetsgruppen”, som har till uppgift att lägga fram ett förslag på nya hållbara utvecklingsmål (Sustainable Development Goals, SDG:s), sitt första utkast. Gruppen ska lämna sin slutrapport i september 2014. Ungefär samtidigt kommer slutrapporten från den expertgrupp som parallellt diskuterar frågan om hur den nya utvecklingsagendan ska finansieras.

Därefter går processen in i en ny fas då FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon ska lägga fram en så kallad syntesrapport. Denna kommer sedan att ligga till grund för mellanstatliga förhandlingar som sannolikt inleds i början av 2015. De nya målen ska antas under hösten 2015 och börja gälla i januari 2016.

Sverige har presenterat en position med nio prioriterade målområden som regeringen vill se i den nya agendan. Främst vill Sverige driva på i viktiga frågor som möter stort motstånd, säger Anna Brandt, främst sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR), demokratisk samhällsstyrning samt utvecklingen i så kallade sviktande stater.

I FN har det länge funnits en låsning i många frågor mellan den stora gruppen utvecklingsländer (G77) och västländerna. För att undvika att hamna i låsta positioner i fråga om Post-2015 har Sverige därför inom EU-gruppen drivit att EU ska vänta med att presentera sina ståndpunkter tills G77 kommer med sina, något som man också fått gehör för. EU:s positioner är därför inte tillkännagivna ännu men Anna Brandt säger att det ”i stort sett finns samsyn” inom EU-gruppen.

Sverige jobbar också aktivt med att identifiera G77-länder som delar Sveriges ståndpunkter och med att skapa allianser med dessa länder. På så sätt verkar Sverige som en brobyggare mellan blocken och försöker underlätta de kommande förhandlingarna.

Svenska FN-förbundet använder sig bland annat av unga så kallade millenniemålsambassadörer för att föra ut diskussionen om Post-2015 till en bredare allmänhet. FN-förbundet är också med i nätverket Beyond 2015 och använder den plattformen för att påverka diskussionen om den nya utvecklingsagendan.

Läs mer om FN-förbundets arbete på området på www.fn.se/utveckling

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer