MR-juristen Annika Jyrwall Åkerberg tog på tisdagen emot Svenska FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter vid en ceremoni på Nalen i Stockholm.
Årets MR-pristagare Annika Jyrwall Åkerberg i mitten, flankerad av Aleksander Gabelic och Linda Nordin.
Annika Jyrwall Åkerberg, författare, konsult och ledande jurist med fokus på människor med funktionsnedsättning, tog på tisdagen emot Svenska FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter. Motiveringen lyder:
”Sverige är fortfarande ett land där personer med funktionsnedsättning osynliggörs. Mottagaren av FN-förbundets MR-pris 2015 tar tydligt ställning för alla människors lika värde och rättigheter. I sitt yrkesliv och i föreningslivet gör hon viktiga insatser för att Sverige ska vara ett land där alla är delaktiga.”
Priset i form av ett diplom överlämnades av Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic. Det är andra andra gången som FN-förbundet uppmärksammar en person som gjort viktiga insatser för mänskliga rättigheter i Sverige. Det första priset gick för ett år sedan till komikern Soran Ismail.
28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer28 mars, 2025 / Nyheter
Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!
27 mars, 2025 / Nyheter
Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.
Läs mer27 mars, 2025 / Nyheter
Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.
Läs mer12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer