22 september, 2024 / Debattartiklar

Förbättra FN:s effektivitet, transparens och ändamålsenlighet

FN behöver i högre grad än på länge medlemmarnas politiska, ekonomiska och militära
stöd, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson i Sydsvenskan inför FN:s framtidstoppmöte.

Världsläget är minst sagt uselt. Globala orättvisor, pandemier, krig och klimatkris hotar säkerhet, trygghet och rättigheter för miljarder människor.

I ett försök att vända utvecklingen möts företrädare för FN:s medlemsstater den 22-23 september i FN-högkvarteret i New York för att diskutera framtidens globala samarbete. Mötet ska anta tre dokument: en FN-pakt för framtiden, ett digitalt ramverk och en deklaration för framtida generationer.

Framtidstoppmötet initierades 2020 när FN fyllde 75 år. Sverige har deltagit i förberedelserna bland annat genom en högnivåpanel med förre statsministern Stefan Löfven i ledningen. Den nuvarande regeringen har tillsammans med Zambia tagit fram förslaget till globalt ramverk om digitalt samarbete inklusive de högaktuella AI-frågorna.

En styrka och svaghet i FN är ambitionen att beslut ska tas i konsensus. En tanke är att alla stater ska kunna hållas ansvariga för att förverkliga beslut som tagits i enighet. Baksidan av myntet är att texter riskerar att bli urvattnade och bygga på minsta gemensam nämnare.

När FN-chefen António Guterres i coronapandemins slutskede såg sig kallad att planera för framtidstoppmötet hoppades han att konsekvenserna av pandemin, inte minst följderna för Agenda 2030-arbetet, skulle bidra till samsyn om att multilateralismen är nödvändig för att hantera gemensamma problem och att FN-systemet behöver stärkas. Men sedan följde Rysslands folkrättsvidriga fullskaliga invasion i Ukraina, en urartad situation i Sudan och Hamas terrordåd mot israeler och Israels svar. Förutsättningarna för att nå konstruktiv samsyn i FN har därigenom försämrats betydligt.

Ett annat problem är att alltför många FN-medlemmar inte respekterar grundläggande FN-värderingar och -principer. Auktoritära regeringar möts i nya allianser som Brics-samarbetet med Ryssland och Kina i ledningen. Demokrati och mänskliga rättigheter, inte minst jämställdheten, är på global tillbakagång. En fjärdedel av FN-medlemmarna tar inte aktiv ställning mot Rysslands fullskaliga invasion i Ukraina, säkerhetsrådet är oförmöget att stoppa kriget i Gaza och flera afrikanska länder har plågats av konflikter i decennier.

När FN-medlemmarna inte förmår att hantera gemensamma utmaningar påverkas förtroendet för världsorganisationen. Flera åtgärder krävs för att förbättra FN:s effektivitet, transparens och ändamålsenlighet:

Försvara FN:s grundläggande principer

Bekräfta och stärk stödet för grundläggande FN-principer som våldsförbudet i FN-stadgan och den allmänna förklaringen om de mänskliga rättigheterna. Såväl FN-ledning som medlemsländer måste tala klarspråk om sveket mot dessa principer.

Släpp strävan efter samsyn

De 61 punkterna i FN-pakten för framtiden är en grund att stå på men kanske är det nu dags att släppa på strävan efter samsyn. Länder som så önskar bör kunna gå före och formulera FN-politik för freden, miljön och jämställdheten. Många av FN:s framsteg har gjorts tack vare att länder har visat ledarskap i väntan på att andra ska ansluta sig.

Låt länder konkurrera om FN-uppdrag

FN är uppdelat i sju regionala grupper och ofta räcker geografisk tillhörighet för att länder ska väljas till FN:s råd, program och kommissioner. Fler länder måste kandidera så att det blir verkliga val till FN-uppdrag – och alla regeringar bör redovisa hur de röstar.

Stäng ute stater som bryter mot FN:s värderingar

Länder som återkommande bryter mot FN:s regelverk och värderingar bör ställas utanför under kortare eller längre tid. Hittills har medlemmar avstängts från FN-arbete endast vid ett fåtal tillfällen. Det skedde senast när Libyen och Ryssland sparkades ur människorättsrådet 2011 respektive 2022 och när Iran tvingades lämna kvinnokommissionen 2024.

Stärk de internationella domstolarna

Internationella domstolen (ICJ) och Internationella brottmålsdomstolen (ICC) ger viktiga bidrag till internationell fred och säkerhet men ICC nämns inte ens i FN-pakten. Fler länder måste åta sig att helt och fullt acceptera domstolarnas jurisdiktion. Hot och trakasserier mot domstolarna och deras anställda måste upphöra.

FN bildades efter två blodiga världskrig under 1900-talet. Snart 80 år senare kvarstår motsättningar mellan medlemsländerna och världen har åter blivit en oroshärd. Som den enda verkligt globala mötesplatsen för världens länder behöver FN i högre grad än på länge medlemmarnas politiska, ekonomiska och militära stöd.

Om framtidsmötet ska bli framgångsrikt krävs att länderna nu står upp för ”de förenade nationernas folk” som det uttrycks i FN-stadgans inledning. Det innebär att miljarder människors röster, rättigheter och levnadsvillkor måste stå i centrum när organisationens framtid ska formas.

Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet

Läs artikeln på Sydsvenskans hemsida.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer

På gång i FN

29 juni, 2026 / Nyheter

Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet.  Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system

Läs mer