12 november, 2020 / Nyheter

USA pekas ut i ny rapport om personminor

Årets globala rapport om personminor, Landmine Monitor 2020, uppmärksammar att USA kan komma att tillverka och använda minor. Svenska FN-förbundet kräver i en namninsamling att USA:s nya president ändrar de riktlinjer som utfärdades av Donald Trump tidigare i år.

Årets rapport om läget i världen när det gäller personminor och minröjning, Landmine Monitor 2020, offentliggjordes på torsdagen. Av rapporten framgår att antalet människor som dödas eller skadas av personminor ligger kvar på hög nivå för femte året i rad. Minst 5 554 drabbade i 55 stater eller områden noteras. Fyra av fem offer är civila och av dessa är nära hälften, 43 procent, barn. Samtidigt minskade under 2019 antalet minröjningsinsatser och andra aktiviteter för att varna boende i utsatta områden och hjälpa drabbade.

Landmine Monitor 2020 placerar USA i den lilla grupp länder som inte utesluter tillverkning av nya personminor. Donald Trumps nya riktlinjer från januari 2020, som ändrar ett tidigare förbud mot tillverkning och användning av personminor, har fördömts i USA och utomlands som ett steg tillbaka och i strid med den globala normen mot minor och följderna för civila, säger Internationella koalitionen mot personminor som ligger bakom rapporten.

Svenska FN-förbundet är medlem i den globala folkrörelsekampanjen mot minor och bedriver under hösten en namninsamling som uppmanar USA att riva upp Trumps beslut.

– Trumpadministrationen öppnade i januari i år för att amerikansk militär ska kunna använda personminor. Det är högst angeläget att USA:s nya president snarast ändrar denna policy och gärna också tar ett steg till och ansluter sig till avtalet mot personminor, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

– Hela 164 stater står bakom Ottawa-avtalet mot personminor. Även flertalet av de stater som står utanför avtalet avstår från bruk eller tillverkning av dessa avskyvärda vapen. Endast fyra stater förefaller i dag ha nyproduktion av minor och endast åtta stater utöver dessa har inte uteslutit nyproduktion. Med sin nya policy har nu USA hamnat i denna kategori av stater som kan komma att bryta mot minförbudet, säger Börjesson.

Svenska FN-förbundets namninsamling överlämnas i december till den amerikanska ambassaden i Stockholm.

Den globala folkrörelsekampanjen mot minor, International Campaign to Ban Landmines (ICBL), publicerar varje år rapporten Landmine Monitor. Rapporten granskar hur världens länder lever upp till Ottawa-avtalet från 1997 som förbjuder personminor och ställer krav på röjning av minfält med mera. ICBL har uppmuntrat sina medlemmar att protestera mot Trumps minpolicy.

Pressmeddelande: Landmine Monitor 2020

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer