Manifestation i samband med omröstningen i FN om kärnvapenförbudet 2017. Foto: Ican/Ralf Schlesener.
25 oktober, 2020 / Nyheter

Historiskt avtal mot kärnvapen träder i kraft

Honduras blev på FN-dagen det femtionde landet som ratificerat FN:s kärnvapenförbud. Avtalet kan därmed träda i kraft. Svenska FN-förbundet, som är medlem i den globala folkrörelsekoalitionen Ican, beklagar att Sverige ännu inte stödjer avtalet.

Om 90 dagar, den 22 januari 2021, blir FN:s kärnvapenförbud (Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons, TPNW) en juridiskt bindande del av folkrätten. Det står klart sedan Honduras på självaste FN-dagen ratificerade avtalet. Dagen innan hade även Nauru och Jamaica ratificerat avtalet.

– Mänskligheten kommer att se med tacksamhet på de stater som nu gått före och fördömt kärnvapnen. Det är djupt olyckligt att Sverige valt att ännu inte stödja avtalet, säger Annelie Börjesson, ordförande i Svenska FN-förbundet.

Svenska FN-förbundet är, tillsammans med bland andra Svenska läkare mot kärnvapen, svenska sektionen av Internationella kvinnoförbundet för fred och frihet och Svenska freds- och skiljedomsföreningen, medlem i den globala folkrörelsekoalitionen Ican (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons ). Förbundet har på egen hand och i samarbete med andra organisationer verkat för att Sverige ska bli en del av den historiska överenskommelsen.

– Undfallenhet gentemot stormakterna kan aldrig leda till en säkrare värld. Vi upprepar vår uppmaning till Sveriges regering att ansluta sig till FN-avtalet. Det skulle ligga i linje med klassisk svensk nedrustningspolitik och har stöd hos 4 av 5 svenskar, säger Börjesson.

Ican tilldelades Nobels fredspris 2017 för sin kampanj för ett förbud mot kärnvapen. Motståndet från kärnvapenstaterna har varit stort. Tidigare i veckan kunde nyhetsbyrån AP berätta att USA fortsätter att pressa stater att inte stödja avtalet.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer