Fyra representanter från O'Learys tillsammans med Svenska FN-förbundets generalsekreterare Petra Hallebrant. Foto: O'Learys
22 mars, 2019 / Världshorisont

Viktiga plusvärden när företag stödjer FN-arbetet

Sedan Svenska FN-förbundet började med insamling till förmån för FN:s fältarbete har samarbetet med olika företag blivit allt viktigare. I dessa samarbeten har båda parter mycket positivt att vinna.  

O’Learys är en svensk franchisekedja som har samlat ihop över två miljoner skolmåltider till FN-förbundets Skolmatsprojekt sedan samarbetet inleddes 2012. Under benämningen Meal4Meal säljer restaurangen kampanjmåltider där 4 kronor går till FN-förbundets samarbetspartners i Etiopien.

– Meal4Meal minskar fattigdomen och gör att fler barn kan gå i skolan och slipper stanna hemma för att arbeta. Det är helt fantastiskt att kunna bidra till detta, säger Fredrik Laurell, VD för O’Learys Trademark.

O’Learys bidrar till skolmat

FN-förbundet bedriver samarbete med ett antal olika företag som vill vara med och skapa positiv förändring. Som företagspartner till FN-förbundet stödjer man något av projekten Skolmat, Flicka eller Minor.

O’Learys kampanj Meal4Meal genererar pengar till Skolmat och vilket ger skolelever i regionen Afar i Etiopien frukost eller lunch genom FN:s livsmedelsprogram WFP. Verksamheten ökar närvaron i skolan samtidigt som barnen får energi att lära sig nya saker. I vissa fall får eleverna även livsmedel att ta hem vilket ytterligare motiverar både dem och familjerna.

O’Learys vid Järntorget i Göteborg är den restaurang inom franschiskedjan som under 2018 sålde flest kampanjmåltider. För att fira detta fick de ta emot ett pris på en intern gala i slutet av året. Daniela Abrahamsson, restaurangchef på O’Learys Järntorget, säger att hon är väldigt stolt över utmärkelsen. Hon tror att fler företag skulle må bra av att ta ett större samhällsansvar.

– Hela företaget får en stjärna i kanten. Vi värdesätter att hjälpa andra och tänker inte bara på hur vi ska tjäna så mycket pengar som möjligt, utan kan göra nytta för våra medmänniskor också, säger hon.

Daniela Abrahamsson berättar att medarbetarna känner sig extra stolta när de presenterar vad Meal4Meal är och att kunderna brukar bli positivt överraskade. Att skolmåltider bidrar till skolgång är givande och roligt, tycker hon.

Viktigt samarbete

Från FN-förbundets sida ses samarbetet med företag som ett viktigt sätt att sprida kunskap om FN:s arbete och samtidigt generera pengar till det.

– O’ Learys är ett bra exempel på ett fint och fungerande samarbete. Det märks att personalen är engagerad och brinner för att göra en skillnad, säger Cecilia Bergman på FN-förbundets enhet för kommunikation och insamling.

De företag som vill samarbeta med FN-förbundet måste uppfylla vissa krav, bl a genom att visa socialt ansvarstagande i sin verksamhet och ha kollektivavtal och en ansvarsfull miljöpolicy på plats. Dessutom ska företaget ha tjänster, produkter eller verksamhet som kan kopplas till FN-förbundets arbete.

– Det var naturligt för oss att börja stödja skolmatsprojektet eftersom mat givetvis är vår hjärtefråga. Ingen ska behöva gå hungrig i skolan. FN bedriver ett gediget arbete med dessa frågor så det var ett självklart val, säger Fredrik Laurell.

_______

Denna text är hämtad från Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont (nr 1 2019).

Bli medlem eller prenumerera för att få Världshorisont i brevlådan! Tidningen ingår som förmån för FN-förbundets medlemmar. För prenumeration (230 kr per år) kontakta redaktör AnnaLena Karlsson Andrews.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer