Mikaela Engwall, Goodluck Minja, Tsiko Khomasuridze och Sophia Tuwesdotter.
24 mars, 2019 / Nyheter

Besök från systerförbunden i Georgien och Tanzania

Representanter från FN-förbunden i Georgien och Tanzania besökte i förra veckan Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm i samband med en nätverksträff på Sida Partnership Forum i Härnösand. Tillsammans diskuterades bland vikten av internationella praktikantprogrammet och hur det stärker partnerskapet och vårt internationella utvecklingssamarbete.

Svenska FN-förbundet har sedan länge samarbetat med FN-förbund i flera länder, bland annat FN-förbundet I Georgien (UNAG) och FN-förbundet i Tanzania (UNAT). Samarbetet inkluderar bland annat att unga medlemmar i Svenska FN-förbundet gjort praktik på plats hos systerförbunden.

Tsiko Khomasuridze, UNAG, och Goodluck Minja, UNAT, är handledare för praktikanterna på respektive systerförbund och besökte Sverige för första gången.
Det är jätteviktigt att våra partners besöker oss för att stärka vårt samarbete. Under nätverksträffen i Härnösand fick vi även träffa handledare som representerade civilsamhällesorganisationer från alla världsdelar för att dela erfarenheter och lära av varandra. Även om frågorna vi arbetar med och utmaningarna vi ställs inför som civilsamhällesorganisationer kan se olika ut finns en stor samhörighet. Tillsammans kämpar vi alla mot samma mål om förverkligandet av de mänskliga rättigheterna och för en hållbar utveckling, säger Mikaela Engwall, internationell projekthandledare på Svenska FN-förbundet.

De internationella handledarna . Tsiko Khomasuridze, UNAG och Goodluck Minja, UNAT, på öppet hus för utlandspraktik.

De internationella handledarna på öppet hus för utlandspraktik.

Mikaela, Tsiko och Goodluck tycker att det internationella praktikprogrammet är viktigt för alla inblandade. Samarbetet ger möjligheten att utbyta kunskaper och erfarenheter länder emellan.
Praktikanternas egna intressen styr vad de faktiskt får arbeta med, berättar Tsiko. När praktikanterna bloggar om sina upplevelser och om vad som händer i Georgien får de svenska läsarna en inblick i vårt arbete. Det är bra eftersom svenskar generellt inte vet mycket om vad som händer i Georgien, säger Tsiko.
Samarbetet stärker vår organisations kommunikation genom exempelvis arbetet med sociala medier, menar Goodluck.

Till Georgien har Svenska FN-förbundet skickat praktikanter sedan 2007. Där får praktikanterna följa och bidra till UNAG:s verksamhet med fokus på fred, säkerhet och demokratisering. Målet är att hjälpa georgiska ungdomar att våga vara aktivister och göra skillnad.  I Tanzania arbetar praktikanterna med Agenda 2030 med fokus på mål som rör mänskliga rättigheter, demokrati, fred och säkerhet, samt klimatförändringar. Arbetet sker bland annat genom att försöka påverka parlamentariker och lokala ledare för att öka medvetenheten kring målen.

Tsiko och Goodluck är eniga om att praktikprogrammet är en positiv livserfarenhet för både praktikanterna och systerförbunden.
Praktikanterna lämnar landet med ett annat kulturellt perspektiv och med en unik yrkeserfarenhet, säger Goodluck.
Det är viktigt att olika personer från olika kulturer jobbar tillsammans, det hjälper även oss handledare att utvecklas, fortsätter Tsiko.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer