Petra Hallebrant och Oskar Sjöstedt från Svenska FN-förbundet deltog i konferensen på Stockholms universitet.
5 oktober, 2018 / Nyheter

Sverige har gjort skillnad i säkerhetsrådet

Sverige har under sin tid i FN:s säkerhetsråd lyckats göra skillnad, både i attityder och rent konkret. Vissa frågor så som situationen för rohingyerna och konflikten i Jemen måste dock fortsatt lyftas fram. Det konstaterades under gårdagens konferens om FN:s säkerhetsråd som hölls på Stockholms universitet. 

Vid årsskiftet avslutas Sveriges mandatperiod i säkerhetsrådet. Under torsdagen den 4 oktober samlades sex experter för att diskutera Sveriges röst i säkerhetsrådet under de gångna två åren.  Moderator var Petra Hallebrant, generalsekreterare för FN-förbundet som i samarbete med Stockholms FN-förening arrangerade seminariet.

– För att göra skillnad i säkerhetsrådet förutsätts att man hittar balansen mellan att vara en dörrmatta eller extremt besvärlig. Då kan man lämna avtryck, vilket Sverige gjort, sa Tomas Wiklund, chef för säkerhetsrådssamordningen i Utrikesdepartementets enhet för FN-politik.

Han konstaterade att Sverige har ett starkt stöd i generalförsamlingen tack vare få egenintressen, fokus på folkrätt och ett stort bidrag till FN-systemet genom åren. Det här samtidigt som Sveriges mandatperiod infallit under en svår världssituation då internationellt samarbete mellan länder ifrågasätts av tunga aktörer.

Konkreta resultat har nåtts inom Sveriges prioritetsområden som kvinnors rättigheter, fred och säkerhet. Sverige har bidragit till en skillnad i aktuella konflikter, som Nordkorea, Afrikas horn och Eritrea, men Tomas Wiklund konstaterade att Syrien varit ett stort misslyckande.

Sverige har enligt Robert Egnell, professor vid Försvarshögskolan, lyckats väl med att inta en aktivisthållning i kombination med att fungera som olja i maskineriet.

– Ett lyssnande och diplomatisk sätt att arbeta har skapat en arbetsmiljö som gått från pajkastning till samarbete, sa Robert Egnell.

Att driva en feministisk utrikespolitik är inte det lättaste i ett säkerhetsråd som i hög grad har konservativa medlemsländer. Louise Olsson, forskare vid Oslos fredsforskningsinstitut, menade att Sverige trots det fått rådet att tydligare markera mot sexuellt och könsbaserat våld. Vi har även lyckats få till en bättre könsbalans med lika antal män och kvinnor bland rådgivarna till Sveriges ordförandeskap i juli 2018.

Oskar Sjöstedt,  expert i freds- och säkerhetsfrågor  vid Svenska FN-förbundet, menade att Sverige tagit sig an uppdraget i Säkerhetsrådet väl.

– Då det gäller prioriteringen kvinnor, fred och säkerhet har Sverige tagit uppgiften på stort allvar och lyckats ändra inställningen hos andra länder, sa han.

Samtidigt tyckte han att det finns frågor där Sverige ska ta mer ansvar. Han gav exemplet om folkgruppen rohingyer, som till 90 procent befinner sig i flyktingläger i Bangladesh. Säkerhetsrådet ska lyfta frågan och hänvisa den till internationella brottsmålsdomstolen, ICC, eftersom det handlar om folkmord. Han betonade även vikten av en omedelbar vapenvila i Jemen.

– Sverige har drivit på frågan, men det räcker inte med tanke på situationens allvar.  Det finns hot om massvält och 20 miljoner människor är beroende av humanitär hjälp. Också i Demokratiska republiken Kongo har Sverige ett särskilt ansvar. Där ska Sverige fortsätta driva frågan om transparent val och demokratiskt maktskifte.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Bokmässan 2026

02 oktober, 2026 / Nyheter

I år stod FN-förbundet i UNHCR:s monter på Demokratitorget på Bokmässan. Tack till alla som kom förbi och träffade oss i montern, lyssnade på våra samtal och pratade med oss

Läs mer

UD:s informationsmöte för civilsamhället inför öppnandet av FN:s generalförsamling

18 september, 2026 / Nyheter

Förbundets kanslichef Maria Appelblom och styrelseledamoten Jan Axel Nordlander deltog i veckan i UD:s informationsmöte för civilsamhället inför årets generalförsamling. Utrikesråden Mikael Lindvall och Camilla Nevstad Bruzelius redogjorde bland annat

Läs mer

Öppnandet av den 81:a generalförsamlingen – fokus på att återställa den globala tilliten till FN

11 september, 2026 / Nyheter

FN:s generalförsamling öppnade sin 81:a session i tisdags. Khalilur Rahman (Bangladesh) efterträdde därmed Annalena Baerbock (Tyskland) som ordförande för FN:s generalförsamling. Ordförande innehar posten i ett år. Rahmans tema för

Läs mer

Nominera årets FN-vän & Årets FN-supporter 2026

04 september, 2026 / Nyheter

Årets FN-vän och Årets FN-supporter är två årliga utnämningar som uppmärksammar enskilda personer eller grupper som särskilt engagerat sig i FN-relaterade frågor. FN-föreningar, FN-distrikt, FN-skolor och anslutna riksorganisationer är välkomna

Läs mer

Svenska FN-förbundets partigranskning valet 2026

03 september, 2026 / Nyheter

Inför valet har Svenska FN-förbundet frågat de åtta riksdagspartierna om Sveriges roll i FN och det internationella samarbetet. Frågorna rör bland annat fred och säkerhet, kärnvapen, bistånd, klimat, folkrätt och

Läs mer

Demokratipaket – ta in världen i valet

14 augusti, 2026 / Nyheter

Inför valet 2026 har Svenska FN-förbundet tagit fram ett nytt demokratipaket för skolan. Materialet ger elever möjlighet att utforska demokrati, globala frågor och Sveriges roll i världen och kan väcka både nyfikenhet och

Läs mer

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolens (CICC) uttalande om USA:s kampanj mot ICC

03 augusti, 2026 / Nyheter

Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International

Läs mer

Vem blir FN:s nästa generalsekreterare? Intervju med Sara Liedholm från Lunds FN-förening

30 juli, 2026 / Nyheter

Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då

Läs mer

Sänk inte straffbarhetsåldern – värna rättsstatens principer

08 juli, 2026 / Nyheter

FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.

Läs mer