27 oktober, 2017 / Nyheter

Ny rapport om Hammarskjölds död

Om fientliga handlingar ligger bakom Dag Hammarskjölds död är det av stort allmänintresse att dessa klarläggs, säger Aleksander Gabelic med anledning av en ny FN-rapport.

FN har i flera omgångar försökt att klarlägga omständigheterna bakom flygkraschen som tog den förre generalsekreteraren Dag Hammarskjölds liv i nuvarande Zambia den 18 september 1961.

På onsdagen presenterades en ny rapport som drar slutsatsen att det är sannolikt att Dag Hammarskjöld föll offer för en attack eller ett hot. Rapporten stödjer sig på ögonvittnesskildringar om flygplan i luften som kan satt Hammarskjölds plan i eld, enligt utredaren Mohamed Chande Othman som överlämnade rapporten till FN:s generalförsamling. Othman menar också att det är sannolikt att alla passagerare i planet dog vid eller strax efter nedslaget. Han avskriver därmed teorin att de skulle ha mördats efter kraschen.

Den nya rapporten är ett steg framåt men fortfarande krävs mer information från medlemsstaterna, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet.

– Det är oacceptabelt att flera FN-medlemsländer fortfarande vägrar att lämna ut viktig information som kan leda till att sanningen om Dag Hammarskjölds död framkommer. Ett drygt halvsekel senare måste allt material offentliggöras, säger Aleksander Gabelic.

Gabelic pekar på de nya fakta som framkommit om mordet på John F Kennedy, ett annat fall som länge varit höljt i dunkel.

– Kennedy hedrade Hammarskjöld i generalförsamlingen efter FN-svenskens död. Den nya öppenhet som nu finns kring mordet på den amerikanske presidenten måste prägla även viljan att bringa klarhet i omständigheterna kring Hammarskjölds död, säger Gabelic.

Generalsekretare António Guterres, som tog emot rapporten på onsdagen, uppmanade åter medlemsländerna att presentera mer information eftersom materialet som överlämnats till FN hittills inte är tillräckligt. Utredaren Othman nämner i sin rapport att han förgäves försökte få tillgång till särskilt intressant material från Sydafrika.

– Som Othman framhåller är eventuella fientliga handlingar mot FN:s generalsekreterare av största allmänintresse, avslutar Aleksander Gabelic.

Läs mer om rapporten på FN:s webbplats.

Foto: UN Photo/MB

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Nyheter

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer

Manifestation för Ukraina

18 februari, 2026 / Nyheter

På tisdag är det fyra år sedan Ryssland inledde sitt försök att fullskaligt invadera Ukraina, i strid med FN-stadgans våldsförbud. Likt tidigare år bidrar Svenska FN-förbundet till att samla människor

Läs mer

Mänsklig säkerhet talar för fortsatt förbud mot minor

08 februari, 2026 / Nyheter

Nu höjs flera röster om säkerhetshänsyn som har sin utgångspunkt i förebyggande av konflikter och mänsklig säkerhet som viktiga komplement till militär avskräckning, precis som FN-förbundet själv gjorde med seminariet

Läs mer

Skriv under och kräv att starta krig ska vara straffbart

02 februari, 2026 / Nyheter

1945 bestämde FN att angripa ett annat land ska vara förbjudet men idag finns få möjligheter att ställa någon till svars för ett sådant brott. Flera länder diskuterar nu att ge en internationell

Läs mer

Ungas engagemang skapar verklig förändring

14 januari, 2026 / Nyheter

Svenska FN-förbundet har träffat Kristel och Deborah från Albanska FN-förbundet, som deltog under COP30 i Belém, Brasilien, som en del av den albanska delegationen. Kristel och Deborah började som volontärer

Läs mer