9 oktober, 2017 / Debattartiklar

Brett stöd för totalförbud mot barnäktenskap i Sverige

Fyra av fem svenskar, 78 procent, vill att äktenskap som ingåtts utomlands med personer under 18 år inte ska erkännas i Sverige enligt en ny Sifo-undersökning. Resultatet visar att våra folkvalda har ett brett stöd för att genomföra de förändringar i lagstiftningen som krävs för att hindra att barn gifts bort, skriver Aleksander Gabelic, Svenska FN-förbundet, på DN Debatt inför FN:s internationella dag för flickor den 11 oktober.

SISTA CHANSEN att skriva under vår namninsamling mot barnäktenskap! Visa ditt stöd här.

Hur barnrättslandet Sverige ska förhålla sig till barnäktenskap har diskuterats i riksdagen i flera decennier. Ändå är det är fortfarande möjligt för personer under 18 år att vara gifta i Sverige. Det står i kontrast till en rad FN-överenskommelser, till exempel den allmänna deklarationen om de mänskliga rättigheterna, kvinnokonventionen och den i Sverige särskilt värnade barnkonventionen. FN:s globala mål, antagna av generalförsamlingen i september 2015, säger uttryckligen att medlemsländerna ska avskaffa barnäktenskap senast år 2030.

De senaste svenska lagändringarna, från 2014, tog bort möjligheten att bevilja dispens för barn­äktenskap. Däremot kvarstår kryphål som gör det möjligt att ingå barnäktenskap när synnerliga skäl föreligger. Svenska myndigheter ska som huvudprincip också erkänna barnäktenskap som ingåtts av personer som flyr eller flyttar till Sverige. Det har visat sig få konsekvenser inte minst för unga asylsökande som kom till Sverige under den stora flyktingvågen 2015. Kommuner och myndigheter saknar tydliga och gemensamma riktlinjer för hur dessa unga gifta ska hanteras. I ett uppmärksammat fall registrerades också en i Sverige bosatt 14-årig flicka som gift av Skattemyndigheten.

Lika allvarliga är fortsatta rapporter om att barn och unga förs till familjens gamla hemland och gifts bort under exempelvis skollov. Att bara två fall av tvångsäktenskap, varav ett så sent som i förra veckan, har lett till åtal och fällande dom sedan 2014 visar att lagändringarna inte har fått önskad effekt.

På FN:s internationella dag för flickor i morgon den 11 oktober sätts ljuset åter på Sveriges ställning som barnrättsland. Riksdagens FN-nätverk och Svenska FN-förbundet arrangerar då ett riksdagsseminarium om vad som måste göras för att Sverige en gång för alla ska få ett total­förbud mot barnäktenskap.

Svenska FN-förbundet har inför mötet låtit Sifo fråga svenska folket om dess kännedom och åsikter om barnäktenskap. Det visar sig att bara sex av tio, 62 procent, känner till att lagstiftningen skärptes 2014. Kännedomen om förändringarna är större bland kvinnor än bland män. Bristande kännedom kan vara en bidragande orsak till att problemet med barngifte kvarstår. Det visar också att behovet av information är stort.

Myndigheter som Polisen och Migrationsverket har under senare år bidragit till ökad kunskap om barnäktenskap i Sverige och framför allt om hur det ser ut i asylprocessen. Ett föredöme är också de kampanjer som Polisen och den nationella samordnaren mot heders­relaterat våld och förtryck, länsstyrelsen i Östergötland, genomfört och som upplyser barn och föräldrar om vilka regler som gäller i Sverige. Fortfarande ansvarar dock frivilligorganisationer för en stor del av informationsspridningen. Det gäller inte minst landets tjej- och kvinnojourer som dagligen möter flickor och unga kvinnor som drabbas.

Fyra av fem svenskar, 78 procent, stödjer enligt Sifo-undersökningen tanken att äktenskap som ingåtts utomlands med personer under 18 år inte ska erkännas i Sverige. Sexton procent är tveksamma eller vet inte medan 6 procent svarar nekande. Det är glädjande statistik för oss som har drivit kravet under lång tid och en signal till våra lagstiftare att ta de nödvändiga sista stegen mot ett totalförbud. Framför allt visar det ett brett stöd för principen att alla barn i Sverige ska ha samma rättigheter och möjligheter oavsett bakgrund.

Minst 47 000 flickor gifts bort varje dag världen över. På bara ett par år berövas miljontals unga sin framtid. Kampen mot barnäktenskap är en global angelägenhet som nu får allt bredare uppslutning. När FN:s generalförsamling öppnade nyligen i New York talade bland andra Malawis, Ugandas and Zambias presidenter om vikten av att stoppa den skadliga traditionen.

Sveriges regering, som profilerar sig som ­feministisk, måste agera även på hemmaplan och inte minst i de förorter där framför allt flickor är utsatta. Information om gällande lagar, resurser till rättsväsende, skola och sociala myndigheter och samarbete med trossamfund med vigselrätt är nödvändiga åtgärder i arbetet mot barnäktenskap.

Tydlig lagstiftning är avgörande. Den nya utredning som i våras lanserades av barn- och jämställdhetsminister Åsa Regnér och justitieminister Morgan Johansson ska enligt direktiven lämna förslag till författningsförändringar som innebär att utländska äktenskap inte ska erkännas om någon av parterna var under 18 år när någon av dem kom till Sverige. Det är senkommet men välkommet klarspråk från lagstiftaren och en nödvändighet för att Sverige ska uppfylla sina FN-åtaganden.

Vi vet sedan tidigare att många stödjer vårt krav på nolltolerans mot barngifte. En kampanj på Facebook-sidan Stoppa barnäktenskap har hittills samlat 9.500 namn till stöd för ett totalförbud. Vid morgondagens riksdagsseminarium kommer vi att presentera detta gräsrotsperspektiv för regeringens utredare Mari Heidenborg. Hon ska vara klar med den första delen av sitt uppdrag – möjligheten att underkänna äktenskap som ingåtts i ett annat land – före årsskiftet. En andra del handlar om behovet av skärpningar av straffbestämmelser för äktenskapstvång och vilseledande till äktenskapsresa.

Vi, vårt nätverk mot barnäktenskap och tusentals unga i Sverige följer arbetet med intresse. När regeringen väl återkommer med sitt förslag hamnar ansvaret för svenska barns framtid än en gång på riksdagens bord. Våra folkvalda har ett brett stöd bland organisationer och enskilda i Sverige att genomföra de förändringar som krävs för att inga barn i Sverige ska behöva vara rädda för att giftas bort.

 

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mellanstadieelever förhandlade om fred

10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet

Läs mer

FN-filuren väcker samtal om jämställdhet 

03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och

Läs mer

Lärardagen 8 maj 2026

22 maj, 2026 / Nyheter

Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.

Läs mer

CICC uppmanar till ett globalt svar på USA:s sanktioner mot ICC

27 april, 2026 / Nyheter

I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder

Läs mer

Elever skriver brev till FN-filuren

19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar

När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för

Läs mer

Om ungas engagemang i FN-rörelsen

12 mars, 2026 / Nyheter

I en orolig omvärld blirengagemanget i FN-relaterade frågor allt viktigare. Bland unga idag finns det ett stort samhällspolitiskt intresse, men intresset leder i allt mindre utsträckning till engagemang i en

Läs mer

Ungas engagemang

09 mars, 2026 / Nyheter

Det finns en stark drivkraft och en tro på att det går att påverka lokalt och förändra samhället hos unga. Många unga vill engagera sig i civilsamhället och frågor som

Läs mer

FN-chefer fördömer attackerna mot Iran samt motattackerna

02 mars, 2026 / Nyheter

FN:s generalsekreterare António Guterres och flera chefer för FN-organ har fördömt de israelisk-amerikanska attackerna mot Iran på lördagen samt Irans motattacker mot Israel och Gulfregionen.

Läs mer

Oroande diskussion om europeiska kärnvapen

19 februari, 2026 / Nyheter

Åtta organisationsföreträdare, däribland Svenska FN-förbundets ordförande Sanna Wolk, skriver idag om kärnvapen på Göteborgspostens debattsida. Organisationerna känner djup oro över den nya diskussionen om europeiska kärnvapen. Bakgrunden är den diskussion

Läs mer