Årets FN-lärare Kathryn Boyer i Trollhättan inspireras av kreativa och engagerade elever. Foto: Emma Dahlskog.
20 maj, 2020 / Lärare och elever på FN-skolor berättar

Brinnande engagemang

Kathryn Boyer från Folkuniversitetets gymnasium i Trollhättan fick i maj 2020 Svenska FN-förbundets pris Årets FN-lärare. För henne blev ett FN-rollspel på skolan startskottet för att kunna lyfta viktiga samhällsfrågor även utanför klassrummet. ”Det var inspirerande att se eleverna bli kreativa och engagerade på ett sätt som passade dem”, säger hon.

Kathryn Boyer är historielärare och har arbetat på skolan sedan 2001. För ett antal år sedan höll skolan sitt första FN-rollspel och för Kathryn gav det inspiration till att börja arbeta på ett nytt sätt med sina elever.

– Vi såg hur mycket det gav eleverna och hur de använde kunskapen från rollspelet i sitt ordinarie skolarbete. FN-frågorna går att koppla ihop med många ämnen som samhällskunskap, naturvetenskap, religion, historia och geografi.

Kathryn säger att skolan ofta använder material från Svenska FN-förbundet men då gärna med en twist som passar dem. Hon berättar om en utställning som arrangerades i november i samband med den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. Utställningen visades i både skolan och på Trollhättans stadsbibliotek som är beläget i samma hus.

– Vi samarbetade med en organisation som heter Vänersborgs Zontaklubb som ger stöd till projekt för jämställdhet och mänskliga rättigheter, ofta i samarbete med olika FN-organ. I utställningen hängde vi upp bh:ar bredvid bilder på kvinnor som blivit mördade av en närstående. Behån symboliserade något de inte längre behövde eftersom de var döda. Bredvid bilden fanns också en text om varje kvinna.

– Vi var rädda att vissa elever skulle larva sig för att det hängde bh:ar i skolan men det blev tvärtom väldigt lyckat och skapade intressanta diskussioner.

Vidare berättar Kathryn om en annan utställning de arrangerade inför den internationella dagen till minne av förintelsen. Även den arrangerades tillsammans med elever från skolan.

– Några av våra elever har tidigare besökt Auschwitz-Birkenau och de bidrog med foton och texter som de skrivit.

Eleverna har också fått delta i Fridays for Future och sedan arbetat med frågor som handlar om klimatet. Kathryn vill också att fler elever ska engagera sig utanför skolan och har därför skapat en plattform tillsammans med skolans FN-elevförening där de tipsar om olika aktiviteter.

Enligt henne har det här året fungerat särkilt bra eftersom fler lärare har haft möjlighet att engagera sig i de olika FN-projekten.

– Utan stödet från mina kollegor hade arbetet med FN-frågorna varit mycket svårare att genomföra.

Kathryn säger också att utnämningen till Årets FN-lärare gett ny inspiration.

– Det känns underbart och jag har fått ny energi! Nu vill jag anstränga mig ännu mer för att fortsätta förtjäna titeln!

————

Denna text är hämtad från Svenska FN-förbundets tidning Världshorisont (nr 2 2020).

Bli en FN-skola

Släpp in världen i er gymnasieskola

Bli FN-skola >

Senaste nytt

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer