Kritiken mot FN:s bristfälliga agerande mot sexuella övergrepp och konstaterandet att Anders Kompass inte har överskridit sina befogenheter visar behovet av skärpt agerande.
Den oberoende FN-utredningen om misstänkta sexuella övergrepp i Centralafrikanska republiken presenterade sitt betänkande i New York på torsdagen. Utredningen riktar kritik både mot bristande samordning av FN:s arbete mot sexuella övergrepp och mot behandlingen av FN-svensken Anders Kompass som enligt utredningen inte överskred sina befogenheter när han informerade franska myndigheter om misstänkta övergrepp.
– Att Anders Kompass frias från anklagelser om överträdelser är en seger för FN-principen om nolltolerans mot sexuella övergrepp. FN-chefen Ban Ki-moon måste nu följa uppmaningen att bättre samordna FN:s arbete mot dessa övergrepp och säkra att utredningen får konsekvenser för berörda, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet.
Utredaren Marie Deschamps menade också vid pressträffen i New York att behandlingen av Kompass har fått konsekvenser för arbetsmotivationen hos FN:s personal – konsekvenser som måste repareras.
– Anders Kompass har försvarat viktiga FN-principer om mänskliga rättigheter och mänsklig värdighet och samtidigt påvisat behovet av större öppenhet och transparens i FN-systemet. Det är en viktig signal från den oberoende utredningen att FN-medarbetare måste kunna larma om misstänkta missförhållanden utan att drabbas av repressalier, säger Aleksander Gabelic.
Svenska FN-förbundet betonar vikten av att också FN:s medlemsländer står bakom de värden som den oberoende utredningen framhåller.
– Möjligheten att agera mot missförhållanden måste försvaras. Kompass arbete förtjänar stöd av alla regeringar som förespråkar ett öppet och transparent FN. Sverige bör i linje med den feministiska utrikespolitiken återkomma med egna initiativ i frågan som också handlar om ett modernt ledarskap i FN, säger Aleksander Gabelic.
Aleksander Gabelic nås på telefon 070-770 04 18.
Anders Kompass tilldelades i höstas utmärkelsen Årets FN-vän 2015 av Svenska FN-förbundet för att ha stått upp för FN:s nolltolerans mot sexuella övergrepp.
Foto: UN Photo/Violaine Martin
08 oktober, 2025 / Nyheter
Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i
Läs mer03 oktober, 2025 / Nyheter
Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.
Läs mer22 september, 2025 / Nyheter
Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New
Läs mer19 september, 2025 / Nyheter
Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra
Läs mer21 augusti, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29
Läs mer23 juni, 2025 / Nyheter
FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att
Läs mer18 juni, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals
Läs mer04 juni, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i
Läs mer28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer