22 maj, 2022 / Nyheter

Biologiska mångfaldens dag 22 maj

Den 22 maj är internationella dagen för biologisk mångfald. Dagen har instiftats av FN för att uppmärksamma betydelsen av biologisk mångfald för livet på jorden.

Biologisk mångfald innebär variationer av arter, organismer och ekosystem. Många av dessa är beroende av varandra för att kunna överleva och frodas. Om en art, en organism eller ett ekosystem försvinner eller förändras påverkas många fler.

I dag är den biologiska mångfalden hotad – avskogning, jordbruk, utsläpp, skräp och klimatförändringar påverkar alla den biologiska mångfalden på olika sätt. Markanvändning och förändring är orsaker till att arter förflyttas och därmed förändrar ekosystemen. Monokultur, att bara odla en växtart åt gången, gör att den biologiska mångfalden minskar.

Den biologiska mångfalden är viktig för oss människor också för att den tillhandahåller ekosystemtjänster som är avgörande för vår överlevnad och hälsa. Genom ekosystemtjänsterna får vi bland annat syre, till exempel genom fotosyntesen och pollinering.

FN-förhandlingar pågår om en ny strategisk plan för att skydda den biologiska mångfalden, som ska ersätta de nuvarande Aichimålen i konventionen om biologisk mångfald (CBD). På grund av bland annat pandemin har konferensen om konventionen, COP15, skjutits upp och de föreslagna strategiska planerna har ännu inte kunnat antas.

Förlusten av biologisk mångfald är en av de tre planetära kriserna och måste tillsammans med klimatförändringar och föroreningar lösas för att skydda naturen och kommande generationer.

Det finns mycket man kan göra som privatperson för att bevara den biologiska mångfalden. Att till exempel köpa livsmedel från ekologiska gårdar är ett bra sätt att minska den negativa påverkan som matproduktionen har på den biologiska mångfalden.

Läs mer på FN:s webbsida om internationella dagen för biologisk mångfald.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Ta del av årets FN-dagsfirande

30 oktober, 2025 / Nyheter

I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster

Läs mer

Historiskt avtal för skydd av haven

28 oktober, 2025 / Nyheter

Nu har FN:s globala havsavtal, även kallat BBNJ Agreement, ratificerats av tillräckligt många stater för att träda i kraft, vilket det kan göra i januari 2026. Hittills har 75 länder

Läs mer

FN-DAGEN

24 oktober, 2025 / Nyheter

I en tid där både fred, mänskliga rättigheter och global säkerhet hotas blir FN:s arbete liksom alla medlemsstaters ansvar särskilt viktiga, skriver en rad företrädare för FN-anknutna organisationer i en

Läs mer

Utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel

08 oktober, 2025 / Nyheter

Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i

Läs mer

Utbildningshelg för ungdomsledare 2025

03 oktober, 2025 / Nyheter

Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.  

Läs mer

FN:s generalförsamlings högnivåvecka 2025

22 september, 2025 / Nyheter

Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New

Läs mer

Svenska FN-förbundets paneldebatt i riksdagen om FN idag och i morgon

19 september, 2025 / Nyheter

Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra

Läs mer

FN-förbundet deltar i UD-samråd

21 augusti, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29

Läs mer

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer