11 mars, 2019 / Lärare och elever på FN-skolor berättar

Aktioner i skolan lyfte betydelsefulla kvinnor

I fredags var det internationella kvinnodagen och flera FN-skolor uppmärksammade dagen genom att lyfta frågor kring jämställdhet. FN-skolor har fått material för att kunna sprida kunskapen vidare till andra elever. Åva gymnasium i Täby är en av skolorna som genomförde en aktion.

Under internationella kvinnodagen anordnade FN-elevföreningen på Åva gymnasium en aktion för att uppmärksamma jämställdhet. Genom aktionen lyfte de kvinnor som har betytt mycket för samhället.

– Vi gör det både för att sprida kunskap till alla andra elever men också för att det är en rolig aktivitet, säger Isha Saleem, 18 år och ordförande i FN-elevföreningen.

Åva gymnasium är sedan ett år tillbaka en av FN-förbundets certifierade FN-skolor som arbetar med internationella frågor och de globala målen för hållbar utveckling. Detta är den första aktionen som anordnas på gymnasiet.

– Elevernas engagemang i aktionen är jättevärdefull. Jag är glad att vi är en FN-skola, säger Lillemor Larsson, rektor på Åva gymnasium.

Aktion FN för jämställdhet Ordförande för FN-elevförening Isha Saleem och rektor för Åva gymnasium Lillemor Larsson

Ordförande för FN-elevföreningen Isha Saleem och rektor för Åva gymnasium Lillemor Larsson

Elever från elevföreningen använde rasterna för att engagera andra elever i viktiga frågor. Tillsammans pärlade de armband med ordet ”equality” (jämställdhet på svenska) och tävlade i att gissa namnen på historiska kvinnor som på något sätt har förändrat världen.

– Det är lätt att bara tänka på vad män har gjort, därför är det viktigt att uppmärksamma starka kvinnor som också har betytt mycket i historien, säger Isha.

Inför den internationella kvinnodagen föreläste också journalisten Joakim Medin om kvinnors utsatthet i väpnande konflikter.

– När vi pratar om mänskliga rättigheter kan det lätt bli abstrakt. Aktionen tillsammans med föreläsningen gör det mer konkret, säger Lillemor.

Aktion FN är en uppmaning till elever och lärare på FN-skolor att sprida kunskap om ämnen som Svenska FN-förbundet arbetar med. Aktionspaket skickas ut till lärare och FN-elevföreningar en gång per termin. Materialet och informationen kan sedan användas för att genomföra en aktion på skolan.

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

FN har utlyst 2025 till Kooperationens år

23 juni, 2025 / Nyheter

FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att

Läs mer

Manifestation för Gaza och folkrätt

18 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals

Läs mer

Manifestation vid Fria Ukrainas Plats

04 juni, 2025 / Nyheter

Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i

Läs mer

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer