Inför internationella dagen för flickor den 11 oktober har komikern Zinat Pirzadeh utsetts till ny goodwillambassadör för Svenska FN-förbundet. I Världskolls podcast berättar Zinat om sina erfarenheter av att ha gifts bort som ung flicka.
Komikern Zinat Pirzadeh utsågs på tisdagen till goodwillambassadör för Svenska FN-förbundet. Inför FN:s internationella dag för flickor den 11 oktober gästar Zinat det senaste avsnittet av Världskolls podcast tillsammans med FN-förbundets generalsekreterare Linda Nordin. Avsnittet handlar om flickors rättigheter och Zinat berättar om sina egna erfarenheter av att bli bortgift som barn.
– Även efter jag flytt till Sverige tog det väldigt lång tid innan jag förstod att jag var fri och kunde göra mina egna väl, säger Zinat Pirzadeh i podcasten.
Situationen för flickor världen över är ofta svår även om vissa trender pekar i rätt riktning.
– Det positiva är att lika många flickor som pojkar börjar grundskolan. Så har det inte varit tidigare. Men det är fortfarande fler flickor än pojkar som hoppar av grundskolan och var tredje flicka i ett fattigt land gifts bort före sin artonårsdag, säger Linda Nordin.
En podcast är ett radioprogram som man lyssnar på via sin dator eller mobiltelefon. FN-förbundets podcast görs som en del av projektet Världskoll.
Lyssna på Världskolls podcast med din dator på www.världskoll.se/podcast eller med din mobiltelefon.
03 augusti, 2026 / Nyheter
Koalitionen för Internationella brottmålsdomstolen (CICC), där Svenska FN-förbundet är medlem, fördömer USA:s senaste försök att försvaga och underminera ICC:s arbete. Läs sammanfattningen av koalitionens uttalande nedan. The Coalition for the International
Läs mer30 juli, 2026 / Nyheter
Idag den 30e juli påbörjas säkerhetsrådets omröstning om kandidaterna till posten som FN:s generalsekreterare. Vid årsskiftet avslutas generalsekreterare Antonio Guterres mandatperiod efter tio år. Guterres lämnar i en tid då
Läs mer08 juli, 2026 / Nyheter
FN-förbundet är en av 48 organisationer som idag skriver på Aftonbladet debatt. Läs här. Sverige står inför en stor utmaning att vända den utveckling där unga barn begår grova brott.
Läs mer29 juni, 2026 / Nyheter
Informellt möte om UN80 i FN:s generalförsamling 28 maj FN:s generalsekreterare inledde förra året ett moderniserings- och rationaliseringsprojekt kallat UN80 -initiativet. Syftet är att bygga ett enklare och effektivare FN-system
Läs mer10 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar
En varm fredagsförmiddag samlades elever i årskurs 4 och 5 på skolan Montessori Mondial Lund för att genomföra ett FN-rollspel med fokus på fredsförhandlingar, som har tagit fram i projektet
Läs mer03 juni, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar
Under våren besökte vi elever i årskurs 2 på Montessori Mondial i Kista, Stockholm för att ta del av en lektion från materialet FN-filuren och de globala målen. Eleverna hade tidigare träffat FN-filuren under en introduktionslektion och
Läs mer22 maj, 2026 / Nyheter
Världskoll i skolan och FN-skola bjöd in den 8 maj 2026 till ett heldagsevent på Svenska FN-förbundets kansli i Stockholm. Dagen inleddes av kanslichef Maria Appelblom som kort berättade om FN-förbundets verksamhet.
Läs mer27 april, 2026 / Nyheter
I dagarna har civilsamhälleskoalitionen för Internationella Brottmålsdomstolen (CICC) publicerat en rapport, ”Criminalising Accountability, the U S lawfare against the international justice system”. I rapporten analyseras effekterna av Donald Trump’s presidentorder
Läs mer19 mars, 2026 / Lärare och elever på skolor med Världskoll berättar
När Svenska FN-förbundet lanserade höstens FN-dagsmaterial gratis för skolor fanns en spännande lektionsaktivitet med: att skriva ett brev till FN-filuren! Flera klasser runt om i Sverige skickade brev till FN-filuren för att berätta om hur de arbetar med de globala målen och för
Läs mer