Svenska FN-förbundets goodwillambassadörer Jason ”Timbuktu” Diakité, Carolina Klüft, Anna Bergendahl och Zinat Pirzadeh undertecknar tillsammans med Aleksander Gabelic ett upprop för ett mänskligare Sverige i Expressen.
Se Svenska FN-förbundets seminarium ”Sverige och mänskliga rättigheter – vad säger FN?”
De mänskliga rättigheterna står under ständigt hot. Dagligen utsätts människor för våld och diskriminering runt om i världen. Sverige är inget undantag. I dag på FN-dagen för de mänskliga rättigheterna vill vi höja våra röster för ett mänskligare Sverige.
En våg av främlingsfientlighet och rasism går genom Europa. Ideologier och politiska rörelser som borde ha förpassats till historiens soptipp är åter på frammarsch mindre än 70 år efter andra världskriget och bara tjugo år efter massmördandet på Balkan och i Rwanda.
Sverige är i huvudsak ett tolerant land. Här finns bred acceptans för att människor är olika, men hat och intolerans existerar även här. De krafter som verkar för att splittra andra länder i Europa hotar att splittra även Sverige. Vi har alla ett ansvar att ta ställning för grundläggande värderingar om alla människors lika värde och rättigheter.
Sverige står bakom de flesta FN-konventionerna och gör goda insatser för stärkta globala mänskliga rättigheter. Självbilden har länge varit att vi själva inte har problem. På senare år har det blivit allt mer tydligt att sanningen är en annan. Även i Sverige utsätts människor för diskriminering, kränkning och våld på grund av till exempel hudfärg, religion, kön, sexuell läggning eller funktionshinder.
De flesta har råkat ut för eller sett exempel på intolerans. Så ska det inte behöva vara. Vi vill att Sverige ska vara ett land där alla kan känna sig trygga och där alla står upp för människovärdet.
Inga barn ska under sin uppväxt behöva höra nedsättande ord om sin eller sina föräldrars hår- eller hudfärg. Inga flickor eller pojkar ska av religiösa, kulturella eller traditionella skäl tvingas till barn- eller tvångsäktenskap och därigenom förlora möjligheten att forma sitt eget liv. Ingen människa ska behöva leva halva sitt liv utan att våga berätta att den är homosexuell, bisexuell, transperson eller queer. Ingen som har kommit till Sverige på flykt undan krig och konflikt eller för att arbeta ska behöva vara rädd för att attackeras verbalt eller fysiskt.
Attityder skapar vi tillsammans. Ledarskap och mångfald – i politiken, näringslivet och föreningslivet – handlar om att ta fram förebilder. Genom utbildning kan vi utmana våra egna fördomar. Skolan spelar en avgörande roll för hur vi bemöter varandra och rättighetsfrågorna måste få utrymme i undervisningen. Det civila samhället – trossamfund, idrottsrörelsen, fackliga organisationer och andra – måste bevaka det offentliga Sverige och samtidigt vara uppmärksamt på missförhållanden i de egna leden.
Flickor och kvinnor är särskilt utsatta för våld, diskriminering och utestängning. Sverige har fortfarande långt kvar till verklig jämställdhet. Kvinnors rättigheter är mänskliga rättigheter och måste försvaras.
Utanförskap är ett slöseri med mänskliga resurser och ett svek mot den som ställs åt sidan. Hur ett land skyddar sina invånares mänskliga rättigheter är ett test på hur man ser på människovärde och icke-diskriminering. I januari förhörs regeringen i FN:s råd för mänskliga rättigheter. Sverige har fått återkommande kritik från FN för bland annat hatbrott, våld mot kvinnor och diskriminering mot personer med utländsk bakgrund på bostads- och arbetsmarknaden.
FN:s allmänna deklaration om de mänskliga rättigheterna och de olika människorättskonventionerna ställer krav på aktivt arbete. Svenska myndigheter, beslutsfattare och rättsväsende måste få stöd och kunskap om vad det innebär att leva upp till MR-åtaganden i det dagliga mötet med människor. Regeringen måste arbeta målmedvetet för att Sverige ska bli bäst i klassen på mänskliga rättigheter – även på hemmaplan.
På FN-dagen för mänskliga rättigheter uppmanar vi alla att hjälpas åt att göra Sverige till ett land där allas rättigheter respekteras. Vi vill helt enkelt ha ett mänskligare Sverige.
Anna Bergendahl, artist, låtskrivare och goodwillambassadör för Svenska FN-förbundet
Jason Diakité, artist och goodwillambassadör för Svenska FN-förbundet
Carolina Klüft, fd elididrottare och goodwillambassadör för Svenska FN-förbundet
Zinat Pirzadeh, författare och goodwillambassadör för Svenska FN-förbundet
Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet
15 december, 2025 / Nyheter
Den 10 december uppmärksammas internationella dagen för mänskliga rättigheter runt om på FN-skolor i Sverige. I samband med dagen bjöds Svenska FN-förbundet in till Hulebäcksgymnasiet i Göteborg för att föreläsa om flickors rättigheter. Skolan arrangerar varje år en omfattande MR-dag
Läs mer04 december, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundet har besökt niondeklassare på Viktor Rydberg Jarlaplan i Stockholm, där eleverna nyligen genomfört ett FN-rollspel med fokus på barn på flykt. Besöket blev en påminnelse om hur värdefullt
Läs mer27 november, 2025 / Nyheter
FN:s klimatkonferens COP30 i Belém i Brasilien har nu avslutats. Länderna har enats om att påskynda Parisavtalet, samt att tredubbla finansieringen för klimatanpassning av sårbara länder. Däremot antogs inget konkret
Läs mer20 november, 2025 / Nyheter
På måndagen den 17 november inleddes den andra och därmed sista veckan av FN:s klimatkonferens COP30 i Belém. FN:s klimatchef Simon Stiell höll ett öppningstal där han påpekade att förhandlingarna
Läs mer14 november, 2025 / Nyheter
I veckan som gick hölls en viktig omröstning i FN:s generalförsamling om ICC, Internationella brottmålsdomstolen. Domstolen är utsatt för hot, sabotage och sanktioner från stater som ogillar dess arbete. I
Läs mer13 november, 2025 / Nyheter
Inom projektet Världskoll i skolan kan grundskolor låta sina elever få världskoll som diplomater i FN-rollspel. Eleverna på Montessori Norrtälje har nyligen rollspelat om mänskliga rättigheter. Rollspelet var kulmen
Läs mer05 november, 2025 / Nyheter
FN:s klimatkonferens COP30 arrangeras i år den 10–21 november i Belém i Brasilien. Under konferensen möts ledare inom politik och näringsliv, forskare, FN-representanter, icke-statliga organisationer och andra från civilsamhället för att diskutera vilka åtgärder som bör vidtas för att
Läs mer30 oktober, 2025 / Nyheter
I samband med FN:s 80-årsjubileum samarrangerade Svenska FN-förbundet tillsammans med andra FN-anknutna organisationer evenemanget "FN 80 år i en värld i förändring" på Uppsala slott. Under eftermiddagen samlades engagerade röster
Läs mer28 oktober, 2025 / Nyheter
Nu har FN:s globala havsavtal, även kallat BBNJ Agreement, ratificerats av tillräckligt många stater för att träda i kraft, vilket det kan göra i januari 2026. Hittills har 75 länder
Läs mer