Linda Nordin deltog på internationella dagen mot könsstympning den 6 februari i Nyhetsmorgon, TV4, och berättade om FN-förbundets projekt Flicka.
Svenska FN-förbundets generalsekreterare Linda Nordin medverkade förra fredagen i Nyhetsmorgon i TV4 med anledning av internationella dagen mot könsstympning den 6 februari. FN-förbundet gjorde i november ett fältbesök i norra Etiopien där man stödjer ett FN-projekt mot barnäktenskap och kvinnlig könsstympning.
Begreppet kvinnlig könsstympning (Female Genital Mutilation, FGM) inbegriper alla former av ingrepp som skadar flickors och kvinnors könsorgan av ickemedicinska anledningar, FGM är internationellt erkänt som ett brott mot de mänskliga rättigheterna för flickor och kvinnor.
FGM reflekterar en djupgående ojämlikhet mellan könen och är ett av de fruktansvärda uttryck som diskriminering mot kvinnor tar sig. Alla former av FGM är brott mot flickor och kvinnors rätt till hälsa, säkerhet, fysisk integritet och rätten till ett liv fritt från tortyr och diskriminering. Det är även ett brott mot rätten till liv då flickor och kvinnor dör av ingreppen.
Cirka 200 miljoner kvinnor och flickor i världen har fram till idag genomgått könsstympning. Om nuvarande trend får fortgå kommer 86 miljoner flickor att utsättas för FGM fram till 2030.
28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer28 mars, 2025 / Nyheter
Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!
27 mars, 2025 / Nyheter
Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.
Läs mer27 mars, 2025 / Nyheter
Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.
Läs mer12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer