Vill du vara med och bidra till FN:s generalsekreterare Ban Ki-moons årliga rapport till generalförsamlingen om skyldighet att skydda?
Svenska FN-förbundet har som enda civilsamhällsorganisation i Sverige fått möjligheten att bidra till 2016 års rapport och vi vill därför ge våra medlemmar chansen att direkt påverka FN:s arbete.
Rapporten är ett av de viktigaste styrdokumenten för hur FN och FN:s medlemsländer ska arbeta med skyldighet att skydda (The responsibility to protect, R2P). I arbetet med rapporterna tas stor hänsyn till medlemsländers, organisationers och civilsamhällets synpunkter på hur arbetet med principen bör ta form och förbättras.
Kontakta då vår handläggare för fred, säkerhet och nedrustning Linda Divkovic på linda.divkovic@fn.se. Du kommer då få tillgång till det frågeformulär som bidraget bygger på. Formuläret består av sex frågor och det går även bra att enbart svara på de frågor som känns intressanta för er.
Temat för 2016 års rapport är dels den generella utvecklingstrenden för folkmord, krigsförbrytelser , etnisk rensning och brott mot mänskligheten under Ban Ki-moons mandatperiod, och dels hinder för genomförandet av skyldighet att skydda med fokus på hur vi kan övervinna dessa hinder.
Vi behöver ert bidrag senast måndagen 4 april. Vi är medvetna om att detta är kort om tid men tyvärr är tidsramen utom vår kontroll.
27 mars, 2023 / Nyheter
Världens länder samlas i FN för att kräva att Ryssland avslutar sin olagliga invasion i Ukraina. Vi redogör för FN:s arbete för människorna i det krigsdrabbade landet.
Läs mer21 mars, 2023 / Nyheter
Frivilligorganisationer har en central roll när FN granskar medlemsländernas efterlevnad av de mänskliga rättigheterna – men många organisationer lever själva under hot. Nästa år förhörs Sverige i FN:s rasdiskrimineringskommitté.
Läs mer17 mars, 2023 / Världshorisont
Attackerna mot flickors och kvinnors rättigheter i Iran och Afghanistan sätter ljuset på FN:s möjligheter att agera. FN leder det globala arbetet för jämställdhet – men medlemsländernas agerande avgör om kampen ska bli framgångsrik, konstaterar Pekka Johansson, avdelningschef på Svenska FN-förbundet.
Läs mer08 mars, 2023 / Nyheter
Den 8 mars firar Svenska FN-förbundet internationella kvinnodagen, en dag som har uppmärksammats internationellt sedan tidigt 1900-tal. Trots stora framsteg för kvinnors rättigheter är ojämställdhet mellan könen vår tids största utmaning.
Läs mer07 mars, 2023 / Världshorisont
Flickor och kvinnor i låg- och medelinkomstländer möter stora utmaningar och i kriser och konflikter är de särskilt utsatta. Trots det finns det anledning att vara positiv inför framtiden, menar
Läs mer06 mars, 2023 / Nyheter
En nyutkommen FN-rapport handlar om hur pandemin och konflikter påverkar kvinnors hälsa. FN-medlemmarna måste verka för att stödet till världens kvinnor och flickor stärks, skriver FN-förbundets ordförande Annelie Börjesson och företrädare för FN-rörelsen i hela landet inför internationella kvinnodagen den 8 mars.
Läs mer06 mars, 2023 / Nyheter
Idag måndag den 6 mars börjar CSW67, the Commission on the Status of Women, i FN:s högkvarter i New York. Näst efter generalförsamlingens öppnande är detta det största forumet som
Läs mer06 mars, 2023 / Nyheter
På lördagskvällen 5 mars 2023 lyckades enighet nås inom FN om en avtalstext som bland annat ska skydda 30 procent av världshaven. Ytterligare ett historiskt arbete har genomförts inom ramen
Läs mer03 mars, 2023 / Världshorisont
Afghanistan kallas ofta världens farligaste land för kvinnor. Nyligen införde talibanstyret nya restriktioner som ytterligare begränsar kvinnors och flickors fri- och rättigheter. Oron och osäkerheten inför framtiden är stor.
Läs mer