FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic kommenterade på onsdagsmorgonen i P1 Morgon de öppna utfrågningarna av kandidaterna till jobbet som ny FN-chef.
Svenska FN-förbundets ordförande Aleksander Gabelic medverkade på ondagsmorgonen i Sveriges Radios P1 Morgon. Gabelic kommenterade de pågående utfrågningarna i FN:s generalförsamling av de åtta kandidater som hittills anmält intresse att efterträda Ban Ki-moon som ny chef för Förenta Nationerna. Inslaget kan höras här
Generalförsamlingens ordförande Mogens Lykketoft har bjudit in till den öppna och informella dialogen med stöd av säkerhetsrådets ordförande. Utfrågningarna, som pågår den 12-14 april, kan följas på webben på http://webtv.un.org/. Över 1 000 frågor har redan inkommit till http://www.unngls.world/ med hashtaggen #UNSGcandidates.
Här kan du hitta ytterligare information om den nya öppna processen.
29 november, 2023 / Nyheter
Tusentals människor har dödats i Hamas terrorattack den 7 oktober och Israels vedergällningskrig. Vapenvilan ger FN möjlighet att bistå skadade och behövande med humanitär hjälp.
Läs mer24 november, 2023 / Världshorisont
Flickor och kvinnor är särskilt utsatta i samband med kriser och konflikter. UNFPA, FN:s befolkningsfond, förklarar varför. FN:s befolkningsfond UNFPA arbetar med sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter och finns
Läs mer22 november, 2023 / Nyheter
Talet om ökat svenskt stöd till Ukraina måste bli verklighet och alla kan göra en insats, säger Peter Ingvarsson i aktionsgruppen Ryssland ut ur Ukraina. Möt Årets FN-vän och läs om hur du kan engagera dig för Ukraina!
Läs mer21 november, 2023 / Världshorisont
Sima Mirzaei förlorade sju familjemedlemmar 1988 när den iranska regimen avrättade tusentals politiska fångar. Allt hon önskar idag är att de ansvariga ska ställas inför rätta.
Läs mer20 november, 2023 / Nyheter
FN-förbundets ungdomsambassadörer reste i början av november till Island för att delta i en nordisk ungdomskonferens med fokus på utbildning för hållbar utveckling.
Läs mer13 november, 2023 / Världshorisont
I september hamnade den flera decennier långa konflikten om Nagorno-Karabach i strålkastarljuset då Azerbajdzjan genom en blixtoffensiv tog kontroll över området. Världshorisont rapporterar om massflykten som följde och om hur FN i grannlandet Armenien arbetar för att hjälpa flyktingarna.
Läs mer13 november, 2023 / Nyheter
På grund av nedskärningar i den svenska biståndsbudgeten har FN-förbundets internationella praktikantprogram lagts ned. En av våra praktikanter skriver om programmets betydelse för deltagarna och systerförbunden.
Läs mer09 november, 2023 / Nyheter
För att främja rättvisa för alla som har utsatts för krigsförbrytelser under Rysslands invasionskrig i Ukraina reser Nadia Volkova från människorättsorganisationen ULAG runt i Europa. På inbjudan av Svenska FN-förbundet besökte hon i veckan Sverige.
Läs mer07 november, 2023 / Nyheter
FN-förbundets styrelse kommenterar förändringen i kansliledningen.
Läs mer