Försvarsberedningens rapport innebär en förskjutning från ett globalt till ett nationellt perspektiv, säger Svenska FN-förbundet.
Försvarsberedningens nya rapport sänder signalen att Försvarsmakten ska fokusera på det nationella försvaret på bekostnad av internationella insatser. Den tolkningen gör Svenska FN-förbundet som är starkt kritiskt.
– Behovet av svenskt militärt stöd till fredsinsatser i världen är påfallande. Sverige bör erbjuda trupp till FN:s insatser i Sydsudan och Centralafrikanska republiken samt utöka den planerade insatsen i Mali som i nuläget huvudsakligen ska samla in information, säger Aleksander Gabelic, ordförande i Svenska FN-förbundet.
På Försvarsmaktens hemsida sägs att ”(—) det ingår i Försvarsmaktens uppdrag att hjälpa andra länder som har det svårt. Sverige vill bidra till fredsbevarande insatser – inte stå bredvid och se på.” Denna altruistiska skrivning kommer att behöva raderas efter det kommande försvarsbeslutet, befarar Svenska FN-förbundet.
– FN-chefen Ban Ki-moon efterlyste större svenskt truppbidrag till FN:s fredsarbete vid sitt besök i Stockholm i går. Den senaste tidens minskning av antalet svenska soldater i internationella insatser till en rekordlåg nivå riskerar tvärtom att permanentas som en följd av försvarsberedningens signaler om att det nationella försvaret ska stå i fokus, säger Aleksander Gabelic.
08 oktober, 2025 / Nyheter
Idag den 8 oktober genomförde Svenska FN-förbundet en utbildning för nya ordföranden i FN-rollspel. Deltagarna i utbildningen fick lära sig om de praktiska delarna kring ordföranderollen såsom att hålla i
Läs mer03 oktober, 2025 / Nyheter
Mellan 26–28 september 2025 arrangerade Svenska FN-förbundet en utbildningshelg för våra ungdomsledare. Helgen fylldes med kunskap och erfarenhetsutbyten kring årets föreläsningar och workshops, samt med inspiration och planering inför hösten.
Läs mer22 september, 2025 / Nyheter
Idag inleds den allmänna debatten under årets upplaga av FN:s generalförsamlings högnivåvecka. Representanter från flertalet medlemsstater i FN väntas under de kommande sex dagarna äntra talarstolen i FN-högkvarteret i New
Läs mer19 september, 2025 / Nyheter
Riksdagsledamot Olle Thorell stod i veckan som värd för ett seminarium initierat av Svenska FN-förbundet. Med anledning av FN:s 80-årsjubileum och den stundande högnivåveckan i FN:s generalförsamling önskade FN-förbundet höra
Läs mer21 augusti, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundet deltar i UD:s samråd om mänskliga rättigheter Utrikesdepartementets enhet för folkrätt och mänskliga rättigheter bjuder in civilsamhället till samråd inför höstens viktiga FN-möten. Samrådet äger rum den 29
Läs mer23 juni, 2025 / Nyheter
FN har utropat 2025 till Kooperationens år – ett globalt erkännande av kooperationens kraft att bidra till hållbar utveckling, ekonomisk inkludering och motståndskraftiga samhällen. Under året uppmanas världens länder att
Läs mer18 juni, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundet var en av ett 30-tal organisationer som tillsammans arrangerade en manifestation i Stockholm den 17 juni. Temat var situationen i Gaza och de folkrättsbrott som begåtts där. Tusentals
Läs mer04 juni, 2025 / Nyheter
Svenska FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson talade vid manifestationen "Ryssland ut ur Ukraina" vid Fria Ukrainas Plats. Läs talet nedanför. Det är juni 2025 och en av de permanenta medlemmarna i
Läs mer28 mars, 2025 / Pressmeddelanden
I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.
Läs mer