Kommunstyrelsens ordförande Anna-Karin Skatt tar emot Glokala Sveriges stafettpinne under utbildningsdagen i Tidaholm. Foto: Tidaholms kommun
5 juni, 2019 / Glokala Sverige

Över två tusen har nåtts av Glokala Sveriges utbildningar

I början av juni har Glokala Sverige genomfört nästan hälften av årets utbildningsinsatser. Vi har besökt totalt 43 av de 96 deltagarna och dessutom hållit regionala träffar i Dalarnas, Värmlands, Gävleborgs, Hallands, Jönköpings, Sörmlands och Kalmar län.

– Det är fantastiskt roligt att se engagemanget för Agenda 2030 och hållbar utveckling hos deltagarna, säger Malin Åberg Aas i Glokala Sverige teamet och poängterar att det har varit särskilt roligt att också få ta del av elevutställningar och andra utåtriktade arrangemang om Agenda 2030 när det har passat.

Projektets utbildningsinsatser har vid det här laget nått ut till drygt 2 200 personer under 2019, varav cirka 550 har varit förtroendevalda.

– Det är också tydligt att allt fler vill ha tips och exempel på hur andra deltagare arbetar med Agenda 2030, säger Kerstin Söderström.

Förutom det har vi hunnit träffa FN-föreningarna i Åre, Östersund, Laholm, Gävle, Eskilstuna, Strängnäs och Kalmar/Öland.

– Det finns ett stort engagemang för de globala målen i landets FN-föreningar och det har varit särskilt roligt att få medverka på Agenda 2030-aktiviteter som arrangerats gemensamt av kommuner och FN-föreningar, säger Ulrika Freij

Det har varit en rolig och intensiv vår och vi ser fram emot att träffa fler av våra deltagare under hösten.

Se alla våra deltagare här.

Läs fler nyheter om Glokala Sverige

Till Glokala Sveriges nyheter >

Senaste nytt

FN i skolan: Ny satsning för hopp och engagemang bland Sveriges unga

28 mars, 2025 / Pressmeddelanden

I en orolig värld vill Sveriges unga aktivera sig och känna framtidstro. Med hjälp av engagerade lärare, FN-rollspel och FN-filuren bjuder Svenska FN-förbundet in såväl grundskolor som gymnasieskolor till samarbete.

Läs mer

Bli FN-skola – här är vårt erbjudande!

28 mars, 2025 / Nyheter

Nu ger vi fler gymnasieskolor möjlighet att bli certifierad FN-skola. Var med och stärk engagemang, hopp och framtidstro bland dina elever!

Läs mer

FN-rollspel nu även i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Också tredjeklassare kan nu, som publik när fyror och femmor rollspelar, ta del av de populära FN-rollspelen – och nu finns möjlighet för alla grundskolor att få världskoll. Möt Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund, som är pionjär för FN-rollspel på hög- och mellanstadiet.

Läs mer

Fyra tips för FN-rollspel i grundskolan

27 mars, 2025 / Nyheter

Annika Nilsson, lärare på Montessori Mondial i Lund och pionjär på FN-rollspel i grundskolan, delar med sig av sina bästa tips för den som spelar rollspel för första gången.

Läs mer

Föredömligt av Filippinerna

12 mars, 2025 / Nyheter

Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.

Läs mer

Utmaningar 30 år efter Peking

10 mars, 2025 / Nyheter

Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.

Läs mer

Kvinnodagen 2025: Hårt slag mot FN-arbete för världens kvinnor och flickor

06 mars, 2025 / Nyheter

FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.

Läs mer

Europa och FN måste leda – med folkligt stöd

28 februari, 2025 / Nyheter

När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.

Läs mer

Nordiska FN-förbund: Gemensam framtid för Israel och Palestina

27 februari, 2025 / Nyheter

De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.

Läs mer