Koll & kommentar
FN-stadgan. Foto: UN Photo,
26 juni, 2020 / Blogg

Vi, de förenade nationernas folk

I dag för 75 år sedan hände något som har kommit att få stor betydelse för mänskligheten. Efter två fruktansvärda världskrig med outsägligt lidande kom statsmakters ledare samman i San Francisco för att underteckna den stadga som skulle utgöra grunden för Förenta Nationerna. Trots tuffa förhandlingar, kompromisser och mycket stötande och blötande lyckades man mejsla fram ett dokument. Beslutsamheten var stor, och det som låg i allas gemensamma intresse formulerades tydligt och uttalat: att rädda kommande släktled undan kriget gissel, att värna mänskliga rättigheter, jämställdhet, bättre levnadsvillkor och internationell rätt. Man var trött på krigets fasor och ville leva i fred.

Den 26 juni 1945 var en högtidlig dag på många sätt. Då öppnades FN-stadgan för undertecknande och världens folk kunde hoppas och för första gången på länge andas optimism och framtidstro. Femtio stater anslöt sig direkt. Den 24 oktober, som vi sedan dess firar som FN-dagen, hade en majoritet av undertecknarna samt alla de permanenta medlemmarna i säkerhetsrådet ratificerat stadgan vilket innebar att den kunde träda i kraft. Därefter har ytterligare 142 länder tillkommit. Förenta Nationerna kom att bli en världsomspännande organisation, och är än i dag, 75 år senare, den enda i sitt slag.

FN har haft stor betydelse under dessa år, FN har stor betydelse även nu och det står klart att FN kommer att behövas också i framtiden. Att bilda FN i dag hade, mot bakgrund av de motsättningar som råder, förmodligen inte varit möjligt. Vi behöver därför vårda och värna denna organisation, stå upp för FN-tanken och arbeta för att FN får tillräckliga resurser och mandat.

Avslutningsvis vill jag, dagen till ära, avsluta med några tänkvärda ord av den tidigare generalsekreteraren Dag Hammarskjöld: ”The UN wasn’t created to take mankind into paradise, but rather, to save humanity from hell”. Hammarskjöld påminner oss såväl om en central uppgift för FN som om vikten av att ha realistiska förväntningar på vad FN kan åstadkomma. Vi behöver alla, världen över, också påminna om och uppmärksamma FN-stadgan, liksom anledningen till att detta unika dokument en gång formulerades.

Annelie Börjesson
Ordförande

Bli medlem

Bli medlem och engagera dig för en bättre värld.

Bli medlem >

Senaste nytt

Mössprojekt blev värmande Ukrainahjälp

21 februari, 2025 / Nyheter

Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.

Läs mer

Så reagerar FN på Trumps återkomst

20 februari, 2025 / Nyheter

FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.

Läs mer

Sverige står upp för Ukraina – var med du också!

20 februari, 2025 / Nyheter

Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!

Läs mer

Sanktioner ska riktas mot förbrytare – inte mot domstolar

07 februari, 2025 / Nyheter

Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om

Läs mer

Trettio år efter Peking: Flickors rättigheter i fokus

04 februari, 2025 / Nyheter

FN:s kvinnokommission inleder den 10 februari sitt årliga möte i New York. Inför mötet lanserar FN-förbundet vårens aktions- och engagemangspaket för flickor.

Läs mer

Försvara ICC mot hoten från USA

07 januari, 2025 / Nyheter

Hoten om nya amerikanska sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen måste bemötas av de 125 statsparterna till domstolen, skriver Jens Petersson, generalsekreterare i Svenska FN-förbundet.

Läs mer

Unga kräver upptrappat klimatarbete

16 december, 2024 / Världshorisont

Nordiska och baltiska ungdomar har mejslat fram ett policydokument med skarpa krav inför årets klimatmöte COP 29. Under en workshop i september samlades Svenska FN-förbundets ungdomsambassadörer, ungdomsmedlemmar från de finska

Läs mer

”Vi måste slåss för den goda saken”

12 december, 2024 / Nyheter

Efter 48 år som hjälparbetare inom mänskliga rättigheter och fredsarbete har Jan Egeland ett generationsperspektiv på global utveckling. Norwegian Refugee Council:s (NRC) generalsekreterare Jan Egeland är en av årets Dag

Läs mer

Framsteg trots motgångar: Hasnas kamp mot barnäktenskap och könsstympning

12 december, 2024 / Nyheter

Hasna Inahaba Abdu tillträdde rollen som chef för Abala-distriktets kontor för kvinnor och ungdomsfrågor i Afar-regionen i norra Etiopien för fyra år sedan, mitt under covid-19-pandemin. Hon beskriver sin arbetsresa

Läs mer