Diskussionen om vetorätten i FN:s säkerhetsråd och de fem permanenta medlemmarnas särställning återkommer ständigt. Det veto som för över 70 år sedan var en förutsättning för FN:s bildande är i dag en anomali som en majoritet av medlemmarna vill begränsa. Sveriges regering hör till dem som har tagit avstånd från vetot.
Bland vetoländerna själva är dock intresset ljumt. I konflikten i Syrien har vetot använts för att stoppa resolutioner som är kritiska mot regimen. Bara under de senaste veckorna har Ryssland vid tre tillfällen stoppat rådets mekanism som utreder om kemiska vapen har använts i konflikten. Det ryska agerandet är oansvarigt och skadar förtroendet för FN. Kritiken har med all rätt varit skarp från många håll, inte minst från USA och Storbritannien.
Vällovliga initiativ har tagits av bland andra Frankrike och Mexiko för att vetot inte ska användas vid allvarliga brott mot mänskligheten. Det bästa vore om FN:s generalförsamling kunde utvärdera säkerhetsrådets arbete inklusive bruket av vetorätten. En sådan process måste ha som syfte att avskaffa vetot eller åtminstone starkt begränsa det. Också rådsmedlemmarna, bland dem Sverige, borde välkomna ett sådant initiativ. Efter Rysslands senaste veton är det hög tid att agera.
Aleksander Gabelic
Ordförande
12 mars, 2025 / Nyheter
Filippinerna har överlämnat den brottsmisstänkte förre presidenten Rodrigo Duterte till Internationella brottmålsdomstolen. Agerandet är välkommet - och landet bör nu återinträda som statspart till ICC.
10 mars, 2025 / Nyheter
Trettio år efter FN:s stora kvinnokonferens i Peking inleder FN:s kvinnokommission sitt årliga möte i New York. Under året är Sverige ordförande i UN Women.
06 mars, 2025 / Nyheter
FN-arbetet för flickors och kvinnors rättigheter drabbas hårt av minskat bistånd. FN-förbundets engagemangpaket under våren handlar om att stå upp för flickors rättigheter.
Läs mer28 februari, 2025 / Nyheter
När USA röstar med världens diktaturer måste Europas länder och FN-ledningen försvara stadgan och den regelbaserade världsordningen. Också civilsamhället behövs i kampen mot auktoritära ledare, skriver FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson.
Läs mer27 februari, 2025 / Nyheter
De nordiska FN-förbunden uppmanar till gemensamt nordiskt agerande för Palestina och en tvåstatslösning där israeler och palestinier kan leva sida vid sida utan terrorism och med respekt för demokrati och mänskliga rättigheter.
Läs mer21 februari, 2025 / Nyheter
Tusentals svenskar gör livsviktiga insatser för civilbefolkningen i krigets Ukraina. På Ramnerödsskolan i Uddevalla gör eleverna praktisk nytta genom att sy mössor till barn.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
FN-organisationer, medlemsländer och civilsamhället har reagerat på Donalds Trumps besked efter dennes återkomst till Vita huset. Vi listar några Trump-åtgärder som berör FN-arbetet – och hur de har bemötts.
Läs mer20 februari, 2025 / Nyheter
Över hela Sverige arrangeras manifestationer mot Ryssland på treårsdagen den 24 februari av den fullskaliga och olagliga invasionen i Ukraina. Var med och protestera mot Putin du också!
07 februari, 2025 / Nyheter
Oacceptabelt och skamlöst – FN-förbundets generalsekreterare Jens Petersson kommenterar Donald Trumps sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen. Vita huset meddelade på torsdagen att USA:s president Donald Trump har utfärdat ett dekret om
Läs mer